Erepublik
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Rasprava o promjenama Ustava

+2
Darko Krams
The_K
6 posters

Go down

Rasprava o promjenama Ustava Empty Rasprava o promjenama Ustava

Postaj by The_K sri oľu 18 2009, 18:14

Dakle, odluceno je da se pristupa promjenama Ustava. Nakon sto ih tu raspravimo treba ih prihvatiti 2/3 vecinom.

Moji prijedlozi:
Stari clanak:
Članak 7.
Vlast u Hrvatskoj podijeljena je na izvršnu i zakonodavnu. Izvršnu vlast čini Vlada, a nju čine Predsjednik i njegov Kabinet, sastavljen od ministara. Zakonodavnu vlast čini Hrvatski Sabor.

Novi clanak:
Clanak 7.
Vlast u Hrvatskoj podijeljena je na izvršnu, zakonodavnu i sudsku. Izvršnu vlast cini Vlada, a nju cine Predsjednik i njegov Kabinet, sastavljen od ministara. Zakonodavnu vlast cini Hrvatski Sabor. Sudsku cine Regionalni Sudovi i Vrhovni Sud eRH.
*****

brisanje dvostrukog clanka 21. koji se nalazi ispred podnaslova 3. HRVATSKI SABOR

*****
Stari clanak:
Članak 17.
Osim
izglasavanja zakona u samoj igri eRepublik, Hrvatski Sabor ima moć
odlučivanja o prihvaćanju i promjeni Ustava, pridruživanju međunarodnim
savezima i potpisivanju paktova s drugim zemljama
.

Novi clanak:
Clanak 17.
Osim izglasavanja zakona u samoj igri eRepublik, Hrvatski Sabor ima moc odlucivanja o prihvacanju i promjeni Ustava, pridruživanju medunarodnim savezima i potpisivanju paktova s drugim zemljama kao i donosenju, ukidanju i mijenjanju i drugih zakona koji nisu omoguceni mehanikom igre.

*****
Stari clanak:
Clanak 18.
Glasanje
o odlukama koje nisu implementirane kao zakoni u eRepubliku, poput
glasanja o prihvaćanju i promjeni Ustava, pridruživanju međunarodnim
savezima i potpisivanju paktova s drugim zemljama, vrši se na hrvatskim
eRepublik forumima, na posebnom podforumu za saborske zastupnike.

Svaki
zastupnik za vrijeme trajanja svog mandata može predložiti jedno
glasanje na forumu. Predsjednik također može predložiti glasanje, s tim
da on nema ograničen broj prijedloga.

Novi clanak:
Clanak 18.
Glasanje o odlukama koje nisu implementirane kao zakoni u eRepubliku, poput glasanja o prihvacanju i promjeni Ustava, pridruživanju medunarodnim savezima i potpisivanju paktova s drugim zemljama, vrši se na hrvatskim eRepublik forumima, na posebnom podforumu za saborske zastupnike.
Svaki zastupnik za vrijeme trajanja svog mandata može iznositi prijedloge i pokretati glasanje na forumu. Predsjednik kao izvrsna vlast takoder može predložiti glasanje, ali samo u situacijama koje, po prirodi stvari, spadaju pod izvrsnu vlast.
Sabor donosi zakone nadpolovicnom vecinom glasova. Zakoni se mogu mijenjati na isti nacin kako se i donose.
*****


To je to od mene. Ako ima nekih komentara i prijedloga pozivam vas da ih iznesete.
Takoder, ja sam se ogranicio na dio ustava vezan uz uvodenje sudova i zakona. Ako imate dodatnih prijedloga iznesite ih.
The_K
The_K
Admin
Admin

Male Broj postova : 106
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.01.2009

[Vrh] Go down

Rasprava o promjenama Ustava Empty Re: Rasprava o promjenama Ustava

Postaj by Darko Krams sri oľu 18 2009, 19:31

Što se tiče sudova, trenutno nemam novih prijedloga izmjena. Slažem se s ovim što si napisao. Ali kako si i sam spomenuo dodatne prijedloge, imam prijedlog za dva nova članka Ustava, vezana za Predsjednika Republike.

* Članak ...

Predsjednik Republike ne može obavljati nijednu drugu javnu ili
profesionalnu dužnost.


* Članak ...

Predsjednik Republike vrhovni je zapovjednik oružanih snaga
Hrvatske.

Predsjednik Republike imenuje i razrješuje vojne zapovjednike,
u skladu sa zakonom.

Na temelju odluke Hrvatskog sabora Predsjednik Republike
objavljuje rat i zaključuje mir.


Za sada toliko.
Darko Krams
Darko Krams

Male Broj postova : 85
Age : 59
eRepublik lokacija : centralna Hrvatska
Registration date : 14.12.2008

http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1250107

[Vrh] Go down

Rasprava o promjenama Ustava Empty Re: Rasprava o promjenama Ustava

Postaj by The_K sri oľu 18 2009, 19:34

u ovom prvom mislim da bi morao doradit...nemres zabranit covjeku profesionalnu duznost to bi znacilo da ne moze raditi. a kaj ako ima firmu?...mozda malo detaljnije sredit

ovo drugo jedino ne znam u skladu s kojim zakonom imenuje i razrjesuje zapovjednike - ali ako imas ideju i pripremu za neki zakon s tim onda moze:)
The_K
The_K
Admin
Admin

Male Broj postova : 106
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.01.2009

[Vrh] Go down

Rasprava o promjenama Ustava Empty Re: Rasprava o promjenama Ustava

Postaj by Selector sri oľu 18 2009, 19:37

Darko zanimljiv prijedlog. Onda bi se ZK maknuo sa Splita i buducih predsjednika (i defense jel?). Iskreno, nemam pojma da li predsjedniku oduzima ZK vrijeme toliko da ga sprijecava u radu s ostalim stvarima.

S druge strane, posto predsjednik ima pass od banke onda on i financira javne tvrtke. Mozda bi najbolje bilo da Split odluci o tome. A mozda i ne bi happy happy Ne bi skodila rasprava o ovom pitanju
Selector
Selector
Admin
Admin

Broj postova : 318
Age : 39
eRepublik lokacija : Croatia
Registration date : 04.01.2009

http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1268934

[Vrh] Go down

Rasprava o promjenama Ustava Empty Re: Rasprava o promjenama Ustava

Postaj by CopyPaste071 sri oľu 18 2009, 20:43

@admini foruma: gube li oni koji su napustili kongres pravo pristupa ovom dijelu foruma?

@Darko: ne bih ograničavao Predsjednika da vrši i druge dužnosti, to mu je u opisu radnog mjesta happy happy

@SVI: u nekim člancima se spominju admini kao represivna instanca za prekršitelje Ustava u nekim situacijama. Je li Ustav neka vrsta ugovora u eRepubliku, tj. kakav je njegov status u igri?

Trebali bismo dodati preambulu Ustavu, nešto kao što ima RL Ustav HR. Tu obvezno navesti da eHR priznaje i provodi sve zakone eRepublika (ionako su mandatorni za sve, ali lijepo je spomenut, da se zna da su stariji i od našeg Ustava).

Članak 7 - slažem se s prijedlogom The_K

Članak 10 - izmjene su obavezne, sadašnji tekst:

Članak 10.

Kabinet Predsjednika sastoji se od 4 ministarstva:
- Ministarstvo nacionalne sigurnosti
- Ministarstvo obrazovanja
- Ministarstvo rada i socijalne skrbi
- Ministarstvo vanjskih poslova

Osnivanje dodatnih ministarstava mora se ostvariti mijenjanjem Ustava.

Jasna mi je namjera onih koji su pisali Ustav, želeći ograničiti broj ministarstava u budućnosti. Ipak, ograničavati podjelu portfelja nema smisla. Osim toga, eHR nema Ministarstvo nacionalne sigurnosti, ali ima Ministarstvo obrane (čini mi se da djeluje pod tim imenom zadnja 4 mandata). Iz ovoga proizlazi da nam je Vlada, vojska, sve neustavno, jer je jedno ministarstvo rasformirano, a novo formirano (na što se promjena naziva svodi), bez da je Ustav mijenjan (kako je eksplicitno navedeno)?!

Moj stav je da Predsjednik drži svu izvršnu vlast, i njegov je izbor kome i kako će je delegirati. Eksplicitno nabrajanje portfelja nema smisla, i nepraktično je svaki čas mijenjati Ustav. U budućnosti možda zatreba novo ministarstvo, ili se već sada glomazno Ministarstvo Rada i Socijalne Skrbi (ponovno) podijeli na dva dijela. Stoga je moj prijedlog Članak 10:

Članak 10.

Kabinet Predsjednika sastoji se od najviše 5 ministarstva. Osnivanje dodatnih ministarstava mora se ostvariti mijenjanjem Ustava.

NOVI ČLANAK - obavezno treba navesti da je Predsjednik vrhovni zapovjednik Oružanih snaga eRH, sa svim ovlastima i obvezama koje iz toga proitječu. Samim ti se podrazumijeva imenovanje i razrješenja zapovjednika, časnika, reorganiziranje vojske itd.

NOVI ČLANAK - Predsjednik Saboru predlaže objavu rata i zaključenje mira. Zadužen je za proglašenje Ratnog stanja i Stanja neposredne ratne opasnosti i provođenje svih mjera koje su u tim situacijama neophodne.

NOVI ČLANAK - obzirom da imamo zakone, a nemamo Ustavni sud, tj. tijelo koje će na upit građana odlučivat o ustavnosti zakona koje donese Sabor, Predsjedniku treba dati moć veta na bilo koju ne-in-game odluku Sabora koja pri glasanju nije dobila potporu dvije trećine maksimalnog broja zastupnika (ta odluka je obvezujuća i za predsjednika, nema smisla staviti veto na nju jer kongres s tom većinom može i smjeniti predsjednika ako im se trenutni ne sviđa).

NOVI ČLANAK - nakon 15, odnosno 30 dana svog mandata (kraj mandata) Predsjednik je dužan Saboru podnijeti izvješće o stanju nacije.

brisanje dvostrukog clanka 21. koji se nalazi ispred podnaslova 3. HRVATSKI SABOR

NOVI ČLANAK - hoćemo li u Ustavu spominjati Predsjednika Sabora, Saborske novine i tako to?

Članak 18 - slažem se s The_K

Članak 27 - misli li se na dvije treće aktivnih, ili dvije trećine maksimalnog broja zastupnika? Ja sam za max. aktivnog broja. Neka ostane ovo da Predsjednik objavljuje promjene u svojim novinama, obzirom da još uvijek nemamo Zakon o Saboru.
CopyPaste071
CopyPaste071

Male Broj postova : 143
Age : 40
eRepublik lokacija : Croatia, Northwest Croatia
Registration date : 11.12.2008

http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1247731

[Vrh] Go down

Rasprava o promjenama Ustava Empty Re: Rasprava o promjenama Ustava

Postaj by Darko Krams čet oľu 19 2009, 07:46

Kada sam napisao prijedlog da Predsjednik ne smije obavljati nijednu drugu javnu ili profesionalnu dužnost, iskreno rečeno, prvenstveno sam mislio da ne može u isto vrijeme biti npr. predsjednik stranke ( bilo koje stranke, Split nemoj ovo shvatiti osobno Very Happy , nema to veze s tobom. Very Happy ). Nisam mislio na to da ne smije biti vlasnik firme, naravno. Iako se onda može postaviti pitanje sukoba interesa... Twisted Evil
Šalim se. Uglavnom se prijedlog svodi na to da predsjednik stranke ( bilo koje happy happy ) koji je izabran za Predsjednika Republike vođenje stranke prepusti zamjeniku ili već kome dok mu traje mandat Predsjednika Republike. Očito nisam dobro i jasno formulirao prijedlog tj. tekst prijedloga članka. Savjeti i pomoć uvijek dobrodošli.

The_K, mislio sam na zakone koji bi se eventualno izglasali nakon promjene Ustava. A i taj dio se može i izbaciti iz teksta. Kad već spominjemo zakone, da, radim na prijedlogu Zakona o obrani. Ne žurim, jer treba prije napraviti izmjenu Ustava.

Selector, svi prijedlozi su napisani s najboljom namjerom i, naravno, više su nego podložni raspravama. Što više, to bolje.

CopyPaste071, dobro pitanje. Stvarno, admini, gube li kongresnici koji su napustili Kongres pravo pristupa ovom dijelu foruma?
Slažem se s tobom u vezi preambule Ustava i izvršne vlast, odnosno kabineta Predsjednika. Slažem se i s vetom.
Već sam predložio članak da je Predsjednik vrhovni zapovjednik oružanih snaga, da imenuje i razrješuje vojne zapovjednike i da objavljuje rat i zaključuje mir, ali na temelju odluke Hrvatskog sabora ( odluka sabora se odnosi na rat i mir ). E, sad, trebalo bi jasno odrediti čija je zadnja riječ. Tko je, u stvari, glavni? Predsjednik ili Sabor? Može li tj. smije li predsjednik objaviti rat ili zaključiti mir bez odluke Sabora? scratch

U prijedlogu zakona koji radim ( Zakon o obrani ) napisao sam da je Predsjednik vrhovni zapovjednik oružanih snaga, ali sam isto tako napisao da zapovijedanje oružanim snagama u miru, vrhovni zapovjednik ostvaruje preko ministra obrane ( šta će nam inače ministar obrane ). Uz ministra, tu je i Glavni stožer, njegov načelnik itd. Ima i o stanju neposredne ugroženosti, ratnom stanju... Ali, ovo nije rasprava o mom prijedlogu spomenutog zakona.
Dakle, slažem se da se podrazumijeva imenovanja i razrješenja vojnih zapovjednika, reorganiziranje vojske itd. Ali NE samo i isključivo voljom i na način kako to želi Predsjednik. Zašto ne bi Predsjednik vršio imenovanja i razrješenja na prijedlog ministra obrane. Ako se slaže. Ako se ne slaže s prijedlogom ministra, odbije imenovanje ( ili razrješenje). Opet ću početi mješati izmjene Ustava i prijedlog zakona. Embarassed Uglavnom, ne može se baš sve podrazumijevati. Nije nemoguće da ministar zna igrača "stvorenog" za neku funkciju. Ne zna predsjednik sve igrače i tko je kakav itd.

*ebote, napisao sam cijeli roman, a mogao sam sve u par rečenica.
Darko Krams
Darko Krams

Male Broj postova : 85
Age : 59
eRepublik lokacija : centralna Hrvatska
Registration date : 14.12.2008

http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1250107

[Vrh] Go down

Rasprava o promjenama Ustava Empty Re: Rasprava o promjenama Ustava

Postaj by CopyPaste071 čet oľu 19 2009, 08:34

Imajmo u vidu da je ovo Ustav i silom prilika mnogo toga će ostati preopćenito i nedorečeno. Takvi su Ustavi.

Ne bih stavljao u Ustav uvjet da Predsjednik države ne može ujedno biti i predsjednik neke stranke. Zašto ne bi bio? Svaka stranka bira koga će nominirati na izborima, a glasači određuju hoće li tog nominiranog podržati. Neka svaka stranka sama odredi hoće li dozvoliti svom predsjedniku da se kandidira (npr. HDS u prijedlogu novog statuta eksplicitno zabranjuje svojim predsjednicima kandidiranje za predsjednika države).

Prilično je jasno da je Sabor nadređen Predsjedniku, čim ga može razriješiti dužnosti. In-game Predsjednik predlaže objavu rata, ali kongres glasa o tome. Isto vrijedi i za mir. Takvo stanje trebalo bi biti i u Kongresu. Pitanje je samo, što je sve rat? Smatra li se i takeover ratom?

I dalje smatram da nema smisla ograničavati vladu ustavnom podjelom portfelja. Predsjednik ima sve izvršne i zapovjedne ovlasti, njegov je izbor kome će ih delegirati. Naravno, broj ministarstava treba ograničiti, moj je prijedlog da ih smije biti najviše 5.

Možda neki budući predsjednik bude bivši vojnik koji će željeti imati više direktnog upliva na dešavanja u vojsci, tako da će sam vršiti dužnosti koje danas vrši ministar obrane. Može se pojaviti predsjednik humaniratac koji će sam voditi ministarstvo socijalne skrbi. Način ustroja vlastitog kabineta trebalo bi prepustiti svakom pojedinom predsjedniku, ne samo iz formalnih, već čisto praktičnih razloga.

Način imenovanja i razrješenja vojnih zapovjednika i časnika ne bi se trebao određivati Ustavom.
CopyPaste071
CopyPaste071

Male Broj postova : 143
Age : 40
eRepublik lokacija : Croatia, Northwest Croatia
Registration date : 11.12.2008

http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1247731

[Vrh] Go down

Rasprava o promjenama Ustava Empty Re: Rasprava o promjenama Ustava

Postaj by Darko Krams čet oľu 19 2009, 08:49

Copy, slažem se sa argumentima koje si napisao.
Prijedlozi su tu da se o njima raspravlja, zar ne?

I imam "ispravak netočnog navoda"! affraid

Ja nisam ni predlagao da se način imenovanja i razrješenja vojnih zapovjednika regulira Ustavom jer to nije ustavna kategorija.
To sam spomenuo kao argument kada sam "gunđao" na tvoj upis da se " podrazumijeva" itd. Način imenovanja i razrješenja se regulira zakonom. Ako će se regulirati.
Darko Krams
Darko Krams

Male Broj postova : 85
Age : 59
eRepublik lokacija : centralna Hrvatska
Registration date : 14.12.2008

http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1250107

[Vrh] Go down

Rasprava o promjenama Ustava Empty Re: Rasprava o promjenama Ustava

Postaj by The_K čet oľu 19 2009, 09:15

uglavnom ste sve dobro raspravili momci:)
samo ce to trebati uobliciti u ustavne clanke.

evo mojih komentara na ovo vase:
-mislim da trenutno ne gube pristup ovom dijelu foruma ali morali bi. stoga bi po meni u dogovoru sa suckom trebalo naci nekog igraca koji je svaki dan na forumu i dati mu te ovlasti, a onda imamo topic u kojem se listaju ljudi koji su napustili kongres pa ih on uklanja. ali ovo nema veze s ustavom, trebalo bi stavit u one prijedloge za forum

-mislim da se kaznjavanje od strane admina spominje jer vecina stvari u ustavu se bavi iskljucivo in-game situacijama. pa ako netko krsi nesto u igri, to kaznjavaju admini. trebalo bi mozda dodati nesto u stilu-krsenje odredbi ustava je podlozno kaznjavanju od strane eHR sudova i/ili admina igre.

-dobra ideja za predsjednicki veto, ali mislim da to nije skroz dobro osmisljeno. treba bi moci staviti veto na svaki zakon, KOJI JE U SUPROTNOSTI S USTAVOM ILI POSTOJI SUMNJA DA JE, ako za njega nije glasalo 2/3 svih zastupnika (uvijek se gleda broj zastupnika trenutno u saboru, ako ih je 10 napustilo sabor necemo gledati kao da ih je 40). bez ovog dijela pisanog velikim slovima bi president mogao svaki zakon koji mu se ne svida staviti veto, a nisu svi zastupnici aktivni pa nije lako doci do 2/3.

-ne bih previse spominjao u ustavu predsjednika sabora, novine i to (osim mozda da se zakoni objavljuju u saborskim novinama, na forumu i stranicama vlade). ove sve druge sitnice ce rijesiti zakon.

to je to:D aj netko tko ima vremena neka pocne sredivat clanke Laughing
The_K
The_K
Admin
Admin

Male Broj postova : 106
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.01.2009

[Vrh] Go down

Rasprava o promjenama Ustava Empty Re: Rasprava o promjenama Ustava

Postaj by 12345 čet oľu 19 2009, 14:40

11


Zadnja promjena: 12345; pon sij 09 2012, 20:11; ukupno mijenjano 1 put.
12345
12345

Male Broj postova : 164
Age : 25
eRepublik lokacija : 5587
Registration date : 11.12.2008

[Vrh] Go down

Rasprava o promjenama Ustava Empty Re: Rasprava o promjenama Ustava

Postaj by CopyPaste071 čet oľu 19 2009, 19:22

@Darko: sve OK, samo nek je diskusija živa Wink

@The_K: slažemo se u potpunosti, neka predsjednik države vrši funkciju Ustavnog suda.

@Dorian: odlične primjedbe, podržavam u potpunosti, izuzev dijela o plaćama. Plaće ovise o tečaju kune koji je trenutno stabilan, no tako ne mora biti u budućnosti. Ukoliko u Ustav stavimo cifre, onda se Ustav mora mijenjati zajedno s tečajem? Nema smisla...

Drago mi je vidjeti da je diskusija živa, ali do sada se oglasio samo HDS. Zar druge stranke ne misle ama baš ništa o promjeni Ustava?! scratch
CopyPaste071
CopyPaste071

Male Broj postova : 143
Age : 40
eRepublik lokacija : Croatia, Northwest Croatia
Registration date : 11.12.2008

http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1247731

[Vrh] Go down

Rasprava o promjenama Ustava Empty Re: Rasprava o promjenama Ustava

Postaj by 12345 čet oľu 19 2009, 19:47

@Copy imas ti pravo, totalno sam to smetnuo s uma, valjda zato sto nam je kuna prilicno stabilna.
12345
12345

Male Broj postova : 164
Age : 25
eRepublik lokacija : 5587
Registration date : 11.12.2008

[Vrh] Go down

Rasprava o promjenama Ustava Empty Re: Rasprava o promjenama Ustava

Postaj by Selector čet oľu 19 2009, 20:29

CopyPaste071 je napisao/la:Drago mi je vidjeti da je diskusija živa, ali do sada se oglasio samo HDS. Zar druge stranke ne misle ama baš ništa o promjeni Ustava?! scratch

Bas sam s andycro pricao o ovome. Ima li smisla vise da od 40 ljudi u saboru 10 aktivno radi? Sramota...
Selector
Selector
Admin
Admin

Broj postova : 318
Age : 39
eRepublik lokacija : Croatia
Registration date : 04.01.2009

http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1268934

[Vrh] Go down

Rasprava o promjenama Ustava Empty Re: Rasprava o promjenama Ustava

Postaj by The_K pet oľu 20 2009, 16:06

Pišem u ime The_K....Kada netko uobliči sve ovo raspravljano u članke pokrenut ću glasanje o tome.

Pozdrav,TiaDalma(cura The_K-a) Very Happy
The_K
The_K
Admin
Admin

Male Broj postova : 106
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.01.2009

[Vrh] Go down

Rasprava o promjenama Ustava Empty Re: Rasprava o promjenama Ustava

Postaj by elessar1977 pet oľu 20 2009, 18:07

Hehe... Fino se je The_K osigurao... Ima sve pokriveno... Svaka čast...
elessar1977
elessar1977

Male Broj postova : 97
Age : 46
eRepublik lokacija : Croatia, Lika & Gorski Kotar
Registration date : 17.12.2008

http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1254291

[Vrh] Go down

Rasprava o promjenama Ustava Empty Re: Rasprava o promjenama Ustava

Postaj by CopyPaste071 pet oľu 20 2009, 18:50

Pričekat ćemo još koji dan, možda se neko javi. Onda ću uobličit ovo u zakonsku formu (članci i to), pa ide još jedan krug rasprave, pa onda ide glasanje.
CopyPaste071
CopyPaste071

Male Broj postova : 143
Age : 40
eRepublik lokacija : Croatia, Northwest Croatia
Registration date : 11.12.2008

http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1247731

[Vrh] Go down

Rasprava o promjenama Ustava Empty Re: Rasprava o promjenama Ustava

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.