Erepublik
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

+9
mojsije88
The_Fico
Laponac
Selector
Ivan Veliki
CopyPaste071
Sused
penava
The_K
13 posters

Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by The_K sri oľu 04 2009, 12:27

Dakle, mislim da mozemo zapoceti s raspravom kako implementirati donosenje zakona i njihovo postivanje. Kao i prosli put, iznjeti cu prijedlog, raspraviti cemo ga potpuno otvoreni za sve ideje i promjene, te na kraju glasati.

Prvo predlazem otvaranje organizacije (nemam neku posebnu ideju za ime pa cu pisati URED KONGRESA-molim pametnije prijedloge:) ) koja ce predstavljati sabor u igri. Uloga organizacije ce biti visestruka:
- Izdavanje novina u kojima ce se objavljivati doneseni i novodoneseni zakoni
- Izdavanje novina u kojima ce se objavljivati prekrsitelji zakona
- Izdavanje novina preko kojih ce se sabor eRH obracati narodu i obavijestavati ga o svojem radu
- Kontrola postivanja zakona (objasnjenje slijedi pod a)
- Slanje upozorenja prekrsiteljima da krse zakon (objasnjenje pod b)
- Stavljanje na javnu listu koju objavljuje u novinama i na javnu listu na forumu imena onih koji prekrse zakon (pod c)
- Slanje upozorenja onima koji pomazu prekrsiteljima i na taj nacin sami krse zakon (takoder pod b)
- Uklanjati prekrsitelje s liste nakon uskladenja sa zakonom i placanja kazne (vidi d)
- Sve obavijesti navedene gore treba stavljati i na sluzbene stranice vlade

*naravno, ono izdavanje se sve misli na jedne novine:D
Prvi dan saziva novog sabora bi za voditelja ureda Predsjednik predlozio tri kandidata. Ti kandidati ne smiju biti trenutni zastupnici niti ministri, a ne smije vise od jednog biti iz jedne politicke stranke. Zastupnici bi zatim glasali koji od ta tri kandidata ce voditi ured do sljedeceg saziva sabora.
-naravno, u slucaju loseg vodenja ili slicno moguc je opoziv


Nadalje, administrator ovog foruma treba otvoriti negdje pri vrhu (najbolje uz USTAV) dio ZAKONI (gdje ce se objavljivati zakoni) te dio JAVNI POPIS PREKRSITELJA (gdje ce se objavljivati isti)

Isto tako, na sluzbenim stranicama Vlade treba otvoriti identicne sekcije.

a) nije komplicirano kako zvuci. ako je prijavljeno ili od nekud dolazi saznanje odna se provjeri je li tocno da se zakon krsi. Takoder, kada se provjerava krsenje zakona po odredbi clanka 7. ZAKONA O PREKRSAJIMA (dolje) onda se samo provjeri radi li prekrsitelj u nekoj firmi ili tko su radnici u njegovoj firmi i slicno)
b) mislim da je razumljivo. salje se upozorenje. isto i u slucaju da netko pomaze prekrsitelju, salje mu se upozorenje.
c) dakle, nakon upozorenja ide na javnu listu. u skladu sa ZAKONOM O PREKRSITELJIMA (dolje)
d) isto kako pise, u skladu sa zakonom.

Ovo bi bio upravni dio koji treba rijesiti i mislim da je tu sve jasno obrazlozeno. Daljnje ideje i prijedlozi su dobrodosli.
******************

Slijedi prijedlog prvog zakona koji je potreban da bi to sve funkcioniralo:

ZAKON O PREKRSAJIMA
1. Svi gradani eRepublike Hrvatske su duzni postovati sve njene zakone. Oni koji se ogluse o iste smatrati ce se prekrsiteljima zakona.
2. Prekrsiteljima zakona ce biti upuceno upozorenje od strane UREDA KONGRESA da krse zakon te zamolba da korigiraju svoje dijelovanje kako bi ga uskladili sa zakonom.
3. Prekrsitelji koji unutar 24 sata od upucivanja upozorenja ne korigiraju svoje dijelovanje ce biti stavljeni na javnu listu prekrsitelja.
4. U slucaju prekrsitelja koji opetovano krse isti zakon ce se zanemariti clanak 2. i 3. te ce se odmah pristupiti stavljanju njihovih imena na javnu listu prekrsitelja.
5. Prekrsitelja koji je stavljen na javnu listu prekrsitelja o tome obavijestava URED KONGRESA te mu daje uputu o uklanjanju njegovog imena s javne liste prekrsitelja.
6. Ime prekrsitelja se moze ukloniti s javne liste prekrsitelja nakon sto uskladi svoje ponasanje sa zakonom te uplati na racun Hrvatske Narodne Banke novcani iznos odreden u zakonu koji je prekrsio.
7. Dok se prekrsitelj nalazi na javnoj listi prekrsitelja biti ce mu uskracena sva pomoc i normalno funkcioniranje u drustvu kako slijedi:
I) Prekrsitelj ne smije dobiti nikakvu drzavnu pomoc
II) Gradani ne smiju raditi u prekrsiteljevoj firmi
III) Prekrsitelju se mora dati otkaz i odbiti mu se zaposlenje
IV) Prekrsitelju ne smije biti omoguceno kandidiranje za zastupnika ili predsjednika
v) Bilo kakva druga pomoc prekrsitelju putem donacija ili na bilo koji drugi nacin je zabranjena
8.) Prekrsitelji koji se nadu na javnoj listi prekrsitelja zbog krsenja odredbi clanka 7. ovog zakona se mogu ukloniti s javne liste prekrsitelja nakon sto usklade svoje ponasanje s odredbama tog clanka i uplate na racun Hrvatske Narodne Banke svotu od xxx kuna.


OK. mislim da je to najbitnije. Malo sam u zurbi pa se ispricavam za moguce tipfelere ili ako sam nesto propustio. Svi prijedlozi su dobrodosli, pogotovo za visinu kazne u clanku 8. i za neko drugo ime za URED KONGRESA:)
Zakon o prekrsajima je, po mom misljenju, prilicno dobro sastavljen. ako imate neku ideju za izmijenu biti ce mi drago, ali imajte na umu da se sam izgled zakona jos moze urediti...skratimo javna lista prekrsitelja u JLP ili neke druge gluposti da izgleda preglednije....

Time zavrsavam svoj prijedlog.
The_K
The_K
Admin
Admin

Male Broj postova : 106
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.01.2009

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by penava sri oľu 04 2009, 12:47

The_K je napisao/la:

6. Ime prekrsitelja se moze ukloniti s javne liste prekrsitelja nakon sto uskladi svoje ponasanje sa zakonom te uplati na racun Hrvatske Narodne Banke novcani iznos odreden u zakonu koji je prekrsio.

Slazem se, ali treba odrediti koji su to uopce prekrsaji?

The_K je napisao/la:
7. Dok se prekrsitelj nalazi na javnoj listi prekrsitelja biti ce mu uskracena sva pomoc i normalno funkcioniranje u drustvu kako slijedi:
I) Prekrsitelj ne smije dobiti nikakvu drzavnu pomoc
II) Gradani ne smiju raditi u prekrsiteljevoj firmi
III) Prekrsitelju se mora dati otkaz i odbiti mu se zaposlenje
IV) Prekrsitelju ne smije biti omoguceno kandidiranje za zastupnika ili predsjednika
v) Bilo kakva druga pomoc prekrsitelju putem donacija ili na bilo koji drugi nacin je zabranjena

Osim ukidanja bilo kakve vrste drzavne pomoci, sto je OK, kako ces prisiliti firme da ne zaposljavaju prekrsitelje, odn kako ces zabranit pojedincima da rade u takvoj firmi??

penava

Broj postova : 9
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 29.12.2008

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by The_K sri oľu 04 2009, 17:34

@penava - ovo prvo, pa kad prekrsi neki zakon. ovo je samo osnovni zakon koji odreduje sto se dogodi kad se zakoni ne postuju. dakle, mi sutra donesemo zakon o obaveznom slanju poruku Dobar dan susjedu, pa ako prekrsi onda je kaznjen:D

-oko drugo se opet vracamo na ono o cemu smo raspravljali u samom prijedlogu uvodenja neceg ovakvog-je li to moguce? ja tvrdim da je, pogotovo zato sto nije ljudima veliki problem jednog covjeka otpustit za opce dobro. sve pretpostavke se grade na pretpostavkama koje funkcioniraju i u pravom zivotu. ali kako smo odlucili da cemo pokusati ovo uvesti, preporucam da se za sada ne pitamo je li moguce. nadajmo se da jest, a praksa ce pokazati;)
The_K
The_K
Admin
Admin

Male Broj postova : 106
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.01.2009

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by Sused sri oľu 04 2009, 17:50

Ja sam za to, ali samo tijelo koje nadgleda provođenje zakona ne bi trebalo imati nikakve veze s kongresom, pa tako niti naziv URED KONGRESA... Predlažem VRHOVNI SUD ili nešto tome slično... Dakle, kongres donosi zakone, a VRHOVNI SUD se brine o njihovom provođenju sankcionira prekršitelje. Predsjednik VRHOVNOG SUDA ne smije biti u kongresu, niti ne smije biti predsjednik republike. Obavezno se mora nalaziti unutar eRepublike Hrvatske, a predlažem da uz predsjednika budu i barem 2 pomoćnika, te sva trojica imaju pristup accountu organizacije VRHOVNOG SUDA... Žalbe na rad VRHOVNOG SUDA bi mogle ići direktno predsjedniku...
A moglo bi se kasnije, ako ovo profunkcionira, uvesti još par nižih sudova (prekršajni i kazneni) radi moguće preopterećenosti sustava...
Novčane kazne trebale bi ovisiti o samome prekršaju, odnosno kaznenome djelu, a sve bi se trebale uplaćivati na račun VRHOVNOGA SUDA, koji ih je dužan uplatiti na račun HRVATSKE NARODNE BANKE najkasnije 24h od uplate...

Eto, par mojih prijedloga, nije nužno da budu prihvaćeni, ali smatram da malo poboljšavaju prijedlog i mogle bi pomoći u provedbi istoga...

Ima li itko kakav prijedlog zakona, i kada bi ovo trebalo krenuti s probnim radom?

Sused

Broj postova : 8
Age : 31
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.12.2008

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by The_K sri oľu 04 2009, 18:15

Novčane kazne trebale bi ovisiti o samome prekršaju, odnosno kaznenome
djelu, a sve bi se trebale uplaćivati na račun VRHOVNOGA SUDA, koji ih
je dužan uplatiti na račun HRVATSKE NARODNE BANKE najkasnije 24h od
uplate
-naravno, u svakom zakonu pise koliko je kazna za uklanjanje s liste. ovo da li ce ici novac prvo u organizaciju pa u HNB ne znam, cini mi se kao komplikacija ali svejedno

Predlažem VRHOVNI SUD
-kao sto sam rekao, ja uopce nemam ideju za ime pa prihvacam bilo sto. jedino kaj bi ta organizacija morala obavljati sve ono navedeno gore, sto medu ostalim ukljucuje i obracanje kongresa narodu, ali to sigurno mozemo nekako modulirati

Predsjednik VRHOVNOG SUDA ne smije biti u kongresu, niti ne smije biti
predsjednik republike. Obavezno se mora nalaziti unutar eRepublike
Hrvatske, a predlažem da uz predsjednika budu i barem 2 pomoćnika
-to sam napisao gore, osim ovog da se mora nalaziti u eHR ali nemam nista protiv. sto se tice pomocnika, pametno je da ih vise radi, lakse je onda, samo hoce li predsjednik suda birati jos dva pomocnika, ili su pomocnisi preostala dva kandidata?


sto se tice zalbi, trenutno ne vidim potrebu za dodatnim kompliciranjem time jer imamo sustav opomene prije uvrstavanja na listu. naravno, svatko se ima pravo zaliti ali mislim da bi za pocetak to bilo dodatno kompliciranje. mozda jedino nesto kratko u stilu:
"Zalbe na bilo koji dio postupka se moraju uputiti direktno u IME ORGANIZACIJE da bi bile razmotrene"

danas-sutra raspravimo o ovom osnovnom zakonu pa to izglasamo. ako prode, onda otvaramo org., sekcije i sve sto pise (ili ce pisati nakon izmjena) i spremni smo poceti. prijedlozi zakona mogu cim se ovo postavi, pa ako ih imas, cuvaj za sad i dodatno razradi. ako jos nemas, ne brini, ovo otvara toliko mogucnosti da ce polako krenuti ideje
The_K
The_K
Admin
Admin

Male Broj postova : 106
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.01.2009

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by Sused sri oľu 04 2009, 18:39

The_K je napisao/la:-naravno, u svakom zakonu pise koliko je kazna za uklanjanje s liste. ovo da li ce ici novac prvo u organizaciju pa u HNB ne znam, cini mi se kao komplikacija ali svejedno

ali kako bi onda kontrolirali članovi tog "suda" da li je uplaćeno ili nije... Ovako im lijepo dođe alert da je taj i taj uplatio, vide, pošalju novac u HNB i njega skinu s liste...


The_K je napisao/la:-to sam napisao gore, osim ovog da se mora nalaziti u eHR ali nemam
nista protiv. sto se tice pomocnika, pametno je da ih vise radi, lakse
je onda, samo hoce li predsjednik suda birati jos dva pomocnika, ili su
pomocnisi preostala dva kandidata?
Ne bih da predsjednik bira svoje, nego radije da su to druga dvojica koji su bili kandidati... Oni bi tada mogli kontrolirati predsjednika, i sve to malo poštenije izvoditi nego ako su npr. sva trojica iz iste stranke, moglo bi lagano doći do zanemarivanja prekršaja članova te stranke, a pretjeranog kažnjavanja članova opozicije...



The_K je napisao/la:sto se tice zalbi, trenutno ne vidim potrebu za dodatnim kompliciranjem time jer imamo sustav opomene prije uvrstavanja na listu. naravno, svatko se ima pravo zaliti ali mislim da bi za pocetak to bilo dodatno kompliciranje. mozda jedino nesto kratko u stilu:
"Zalbe na bilo koji dio postupka se moraju uputiti direktno u IME ORGANIZACIJE da bi bile razmotrene"
To je u redu, ja bih stavio da svi trojica mogu kažnjavati samostalno svakog prekršitelja kojega uhvate, a u slučaju žalbi sva trojica moraju razmotriti taj slučaj i glasovanjem odlučiti...

Sused

Broj postova : 8
Age : 31
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.12.2008

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by The_K sri oľu 04 2009, 18:44

slazem se sa svim i stoga na ovo:
ZAKON O PREKRSAJIMA
1. Svi gradani eRepublike Hrvatske su duzni
postovati sve njene zakone. Oni koji se ogluse o iste smatrati ce se
prekrsiteljima zakona.
2. Prekrsiteljima zakona ce biti upuceno
upozorenje od strane UREDA KONGRESA da krse zakon te zamolba da
korigiraju svoje dijelovanje kako bi ga uskladili sa zakonom.
3.
Prekrsitelji koji unutar 24 sata od upucivanja upozorenja ne korigiraju
svoje dijelovanje ce biti stavljeni na javnu listu prekrsitelja.
4.
U slucaju prekrsitelja koji opetovano krse isti zakon ce se zanemariti
clanak 2. i 3. te ce se odmah pristupiti stavljanju njihovih imena na
javnu listu prekrsitelja.
5. Prekrsitelja koji je stavljen na javnu
listu prekrsitelja o tome obavijestava URED KONGRESA te mu daje uputu o
uklanjanju njegovog imena s javne liste prekrsitelja.
6. Ime
prekrsitelja se moze ukloniti s javne liste prekrsitelja nakon sto
uskladi svoje ponasanje sa zakonom te uplati na racun Hrvatske Narodne
Banke novcani iznos odreden u zakonu koji je prekrsio.
7. Dok se
prekrsitelj nalazi na javnoj listi prekrsitelja biti ce mu uskracena
sva pomoc i normalno funkcioniranje u drustvu kako slijedi:
I) Prekrsitelj ne smije dobiti nikakvu drzavnu pomoc
II) Gradani ne smiju raditi u prekrsiteljevoj firmi
III) Prekrsitelju se mora dati otkaz i odbiti mu se zaposlenje
IV) Prekrsitelju ne smije biti omoguceno kandidiranje za zastupnika ili predsjednika
v) Bilo kakva druga pomoc prekrsitelju putem donacija ili na bilo koji drugi nacin je zabranjena
8.)
Prekrsitelji koji se nadu na javnoj listi prekrsitelja zbog krsenja
odredbi clanka 7. ovog zakona se mogu ukloniti s javne liste
prekrsitelja nakon sto usklade svoje ponasanje s odredbama tog clanka i
uplate na racun Hrvatske Narodne Banke svotu od xxx kuna.

dodajem i mijenjam:
6.)Ime
prekrsitelja se moze ukloniti s javne liste prekrsitelja nakon sto
uskladi svoje ponasanje sa zakonom te uplati na racun ORGANIZACIJE novcani iznos odreden u zakonu koji je prekrsio.
8.) HNB se mijenja u ORGANIZACIJA
9.) Zalbe na bilo koji dio postupka se moraju uputiti direktno u IME ORGANIZACIJE da bi bile razmotrene

-eto, jedino sam jos ostavio da pise ORGANIZACIJA dok se ne javi malo vise ljudi da se usuglasimo oko imena
The_K
The_K
Admin
Admin

Male Broj postova : 106
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.01.2009

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by CopyPaste071 sri oľu 04 2009, 18:49

Šta kažeš na 'Hrvatski Sabor'? Mislim da nam treba predsjednik Sabora, osoba koja će personificirati najviše tijelo države. Takvu osobu bi kongresmeni birali između sebe, neka svaka parlamentarna stranka predloži svog kandidata i neka se ovdje na forumu izglasa tko će obnašati tu dužnost. Ne vidim potrebu da se dovodi ikog izvana, pogotovo da tu osobu predlaže predsjednik. Treba jasno razgraničiti izvršnu i zakonodavnu vlast.

Nadao sam se da ćeš krenuti s nečim laganijim, npr. zakon po kojem je Predsjednik dužan Kongresu svaih 7 dana podnijeti izvješće o svom i radu Vlade. Nešto kao izvješće o stanju države.

Ali kad si već predložio, red je da komentiram (kužim da želiš okvir za sve buduće zakone):

Predložene kazne su problematične i neprovedive:

I) Prekrsitelj ne smije dobiti nikakvu drzavnu pomoc
II) Gradani ne smiju raditi u prekrsiteljevoj firmi
III) Prekrsitelju se mora dati otkaz i odbiti mu se zaposlenje
IV) Prekrsitelju ne smije biti omoguceno kandidiranje za zastupnika ili predsjednika

I) slažemo se u potpunosti
II) neprovedivo - pravo na rad zajamčeno je pravilima eRepublika

1. All citizens are born free and equal in dignity and rights.
1.1 Every citizen has the right to choose what company to work for and to receive a payment in exchange for his/her work.

III) neprovedivo - prvo što je protivno pravilima igre, a drugo što je neprovedivo samo po sebi. Zamislimo eHrvatsku sa 10 000 stanovnika, od toga je 50ak prekršitelja na javnom stubu srama. Razvijeno nam je gospodarstvo, postoje velike korporacije sa desecima uposlenih. Ne očekujemo valjda da vlasnici tih korporacija svakodnevno uspoređuju popis uposlenih u svim svojim tvrtkama sa popisom prekršitelja?

Osim toga, u nekim situacijama ovo može biti osuda na smrt. Npr. građanin je prekršio zakon, nema svoju tvrtku, nema novca da plati kaznu, gubi posao, ne može se zaposliti, nema novca da kupi kartu da pobjegne van, nitko mu ne želi pomoć, ne može dobiti pomoć od države. Nakon određenog vremena umrijet će od gladi, ali će prije toga sigurno odustati od igre.

IV) slažemo se

Dodao bih još nešto:

V) Prekršitelj dobiva otpust iz oružanih snaga eRH.

VI) Prekršitelj ne smije obnašati bilo koju javnu funkciju na koju nije izabran in-game glasovima građana.

Ovo pod VI znači da državni dužnosnik, npr. direktor nekog zavoda, pročelnik ureda ili slično, mora dobiti otkaz ukoliko se ogriješi o zakon, i da se to ne primjenjuje na Predsjednika i kongresmene koji su izabrani in-game.
CopyPaste071
CopyPaste071

Male Broj postova : 143
Age : 40
eRepublik lokacija : Croatia, Northwest Croatia
Registration date : 11.12.2008

http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1247731

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by The_K sri oľu 04 2009, 21:23

II) neprovedivo - pravo na rad zajamčeno je pravilima eRepublika

-ok, promijeniti cemo redosljed rijeci: Trazi se od gradana da ne rade u prekrsiteljevoj firmi.
-na taj nacin nije vise protuzakonito, ali jos uvijek mozemo poslati poruku radnicima i traziti da daju otkaz. jedino sto to vise nije kaznjivo, ali ok.

III) neprovedivo - prvo što je protivno pravilima igre, a drugo što je neprovedivo samo po sebi

-ovo je druga stvar. ovo nije protivno pravilima igre, poslovoda moze svakoga otpustiti. sto se tice provedbe, ne trazimo mi od njih da provjeravaju. Organizacija ce provjeriti prekrsitelja i gdje radi, pa ce poslati poruku poslodavcu.

ovo može biti osuda na smrt
-postoji upozorenje. dakle, ako dode do krsenja zakona on dobije upozorenje, i ako nastavi krsiti onda svakako zasluzuje kaznu.
no, ako je neki manji prekrsaj onda se mozda moze dogovoriti neka vrsta obrocnog placanja...ali mislim da najnormalnije funkcionira unutar ovih parametara

pod V se slazem
pod VI...slazem se, ali ako se radi o predsjedniku (koji i nakon upozorenja krsi zakon) sabor moze traziti impeachment. protiv zastupnika nemamo nista, na zalost.

Sto se tice imena Hrvatski Sabor i to sve...ha nisam jos siguran hocemo li samo jednu org ili dvije. Naime, ta organizacija omogucuje saboru da komunicira s narodom i objavljuje zakone i listu, ali istovremeno i provodi zakone (slanjem upozorenja, stavljanjem na listu i te gluposti) tako da nisam siguran koliko je pametno da to budu sami zastupnici u organizaciji.
The_K
The_K
Admin
Admin

Male Broj postova : 106
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.01.2009

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by CopyPaste071 čet oľu 05 2009, 12:38

Ne znam The_K, oduzimanje nečije egzistencije mi se nikako ne sviđa.

A onda još i provedba, kako je zamišljaš? Kako će teći procedura kontrole, otkrivanja prekršitelja, dokazivanje krivnje, pravo na žalbu i slično?

Ni smjena predsjednika nije nimalo zgodna stvar. Problem je u ovome: tko postaje predsjednik nakon smjene?
CopyPaste071
CopyPaste071

Male Broj postova : 143
Age : 40
eRepublik lokacija : Croatia, Northwest Croatia
Registration date : 11.12.2008

http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1247731

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by Ivan Veliki čet oľu 05 2009, 13:45

Mislim da si se malo zaletio sa svim tim.
1.Gore si rekao da poslodavci moraju otpustiti tkz okrivljenike ako zeli izbjeci sankcije, a ako poslodavac odluci da nece poslusati vec zaposli tvojih 50 okrivljenika, gdje ces ga sankcionirati u tom slucaju, opet zabraniti ljudima da kupuju njegove proizvode...
2.Da bi mogao bilo sto od ove tvoje ideje napraviti treba ti: Policija, odvjetnistvo, sud i jos neka vrsta viseg suda gdje bi se covjek mogao zaliti.
3.Kako mislis naplatiti od prekrsitelja neki novac ako mu nedozvoljavas da radi ( recimo da to tvoje moze funkcionirati ). Onda opet mora ici u "kriminal" da bi mogao platiti kaznu.

U ovoj igri postoje ogranicenja za igrace, tako da neke ideje jednostavno se nemogu provesti. Ako mozes zaustavi sverc, imas moj glas kad se budes za Predsjednika kandidirao Smile, ali nemoj zagovarati solidarnost gradana, nego predlozi zakon.

EDIT:
ako na ljudima pocnes provoditi represiju onda ce ljudi otici, ili iz igre ili ce drzavu promjeniti

Ivan Veliki

Broj postova : 10
Age : 103
eRepublik lokacija : Istra
Registration date : 13.12.2008

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by Selector čet oľu 05 2009, 14:24

Ok covjek je dao ideju, po glasovima je bilo vise zainteresiranih za ovo
Probajte raspravu napraviti konstruktivnom a ne samo postat negativnosti.

Ja osobno sam rekao da sam suzdrzan pa nemam namjeru sudjelovati u razvoju ove ideje. Ali, ako imate kakve prijedloge da ovo napravimo pa dajte prijedloge, nemojte samo govoriti ovo ti nje valja i ubijat covjeku kreativnost i volju za radom.

Evo, danas cu malo pregledat kako su Ameri napravili sud. Imaju suce, odvjetnike, tuzitelje, porotnike... I to pola foruma im zauzima taj sud njihov. Ako moze njih 11 tisuca to urediti pa sto mi ne mogli?
Evo link foruma - http://eusforum.com/index.php
Pogledaj tamo The_K, mozda dobijes kakvu ideju
Selector
Selector
Admin
Admin

Broj postova : 318
Age : 40
eRepublik lokacija : Croatia
Registration date : 04.01.2009

http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1268934

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by The_K pet oľu 06 2009, 09:01

hvala selcetor, budem cim uhvatim malo vremena, jucer me nije bilo skoro cijeli dan;)

e sad, odgovori ovima gore:
Poanta zakona je da odreduju kako nesto treba raditi u odredenoj drzavi. S obzirom da smo odlucili pokusati s ovim, sto znaci da smo za trenutak prihvatili moju tezu kako ce vecina postovati zakone, pokusajvmo vjerovati kako je provedba moguca!
-za sad proceduru zamisljam vrlo jednostavno: imamo organizaciju (sud ili kako god, za sad ju zovemo ORG), u njoj rade ta tri covjeka-trenutno je prijedlog onaj gore da ih predsjednik predlozi pa sabor bira - iako se naravno to moze mijenjati kako dolazimo do tih koji rade.
-drugi korak, zakone objavljuje ta ORG. ovisi o svakom zakonu kako ce se otkrivati prekrsitelji-isto kao i u RL-nekog tko ubije covjeka na cesti ces lakse otkriti nego nekog tko u svom stanu prodaje drogu. ali kad se nade prekrsitelj-onda mu se salje poruka upozorenja. ako nastavi krsiti zakon, onda ide na listu. Od tog trenutka, ORG nastavlja kontrolirati njegov profil da vidi di radi i tome slicno kako bi javljali onima koji imaju kontakt s njim (poslodavcu, politickoj stranci) da se on nalazi na listi prekrsitelja. To je vise-manje cijela procedura. Naravno, kako ce se povecati kompleksnost zakona koje cemo donositi, i kako se vise nece samo tako moci otkrivati je li netko kriv ili ne, tako ce se procedura dodatno zakomplicirati uvodenjem zalbi i drugih gluposti-to cemo sve vidjeti s vremenom i potrebama (a bacit cu pogled i na ovo od amera). mislim da je ovo dosta za pocetak.

ivan veliki:
opet zabraniti ljudima da kupuju njegove proizvode
-da, to sam zaboravio napisati u zakon. treba dodati, ali to ne mozemo ZABRANITI, jer kontrola nije moguca, vec isto mozemo traziti od gradana da ne kupuju.
Istina je, mi ovdje radimo unutar granica igre, i radimo najbolje sto mozemo.

ALI OPET se pozivam na ono sto sam gore napisao. kakva represija? kakva policija? zakoni funkcioniraju na isti princip u RL. Ti smatras represijom u RL sto ne smijes proci autom na crveno? vecina ljudi to postuje.
da ne smijes krasti iz ducana? vecina postuje
da ne smijes ubiti covjeka? krasti aute? trcati gol po cesti? dakle, osnovna teza na kojoj ja ovdje gradim ovaj prijedlog, je ista ona na kojoj pocivaju zakoni i pravila u RL-Ljudska bica instinktivno postuju zakone. nije to zagovaranje solidarnosti, to tako je. Za one koji ih nece postivati, za njih postoje zakoni.
S obzirom da cemo krenuti s jednostavnim zakonima za koje svi mogu vidjeti jesu li prekrseni ili ne, mislim da na pocetku ne trebamo dodatno komplicirati tu masineriju sa sudovima, odvjetnicima i drugim stvarima-ali vidjeti cemo i razmisliti i o tome kad pokrenemo ovaj jednostavni dio.

jos jedna kratka napomena:
Jedan gradanin je izrazio veliko zadovoljstvo pokusajem uvodenja zakona (vidite?ljudi trebaju zakone) i predlozio da uvedemo i KAZNIONICU...ovdje cu samo ukratko napisati o cemu se radi, ako vam se svidi onda cemo razraditi njegovu ideju:
"dakle, firma koja bi mo minimalnoj placi zaposljavala prekrsitelje koji se ne mogu zaposliti nigdje drugdje jer su prekrsitelji te bi oni na taj nacin odradivali svoju kaznu"
The_K
The_K
Admin
Admin

Male Broj postova : 106
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.01.2009

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by The_K pet oľu 06 2009, 11:38

Bacio sam pogled kod amera na forum. Imaju jako razvijeno to sve ali trenutno, koliko vidim, funkcionira samo po njihovom ustavu, a ne zakonima te radi na principu arbitraze-sto znaci da osobe moraju pristati na nadleznost suda. Ali, nakon sto sam sve to procitao, vidim da i oni namjeravaju svoje presude odrzavati na razne nacine poput uklanjanja pristupa forumu ili bojkota osudene osobe unutar igre...vrlo slicno nasem iako je nase, malo ne skromno od mene, cak bolje postavljeno s ovim zakonskim odredbama. happy happy

Dakle, sad imam trenutak vremena i napraviti cu ovdje novi sadrzaj koji je bio u prvom postu samo sto sada uzimam u obzir sve ovo sto je receno od onda...
*****************

PRVO - otvaranje organizacije pod nazivom Hrvatski Sabor
Predsjednik sabora se bira izmedu zastupnika, prvi dan saziva novog sabora. Svaka stranka predlaze jednog kandidata, zastupnici glasaju i imamo predsjednika sabora.
Hrvatski sabor-predsjednik-obavlja:
- Izdavanje novina u kojima ce se objavljivati doneseni i novodoneseni zakoni
- Izdavanje novina preko kojih ce se sabor eRH obracati narodu i obavijestavati ga o svojem radu
- poziva gradane na referendum
Svako obracanje sabora narodu se odvija preko ove organizacije i to na inicijativu Predsjednika sabora ili prijedloga jednog zastupnika koji je podrzan vecinom glasova
--------------
Drugo, otvaranje organizacije pod imenom Vrhovni Sud eRH
Prvi
dan saziva novog sabora bi Predsjednik (ja jos uvijek mislim da najbolje Predsjednik drzave, ali mozemo odluciti da to bude i predsjednik sabora) predlozio tri
kandidata. Ti kandidati ne smiju biti trenutni zastupnici niti
ministri, a ne smije vise od jednog biti iz jedne politicke stranke.
Zastupnici bi zatim glasali koji od ta tri kandidata ce biti Predsjednik Vrhovnog Suda do
sljedeceg saziva sabora. Preostala dva kandidata mu postaju pomocnici za trajanje mandata.
-naravno, u slucaju loseg vodenja ili slicno moguc je opoziv
Duznosti Vrhovnog suda:
- Izdavanje novina u kojima ce se objavljivati prekrsitelji zakona
- Kontrola postivanja zakona (objasnjenje slijedi pod a)
- Slanje upozorenja prekrsiteljima da krse zakon (objasnjenje pod b)
- Stavljanje na javnu listu koju objavljuje u novinama i na javnu listu
na forumu imena onih koji prekrse zakon (pod c)
- Slanje upozorenja onima koji pomazu prekrsiteljima i na taj nacin sami krse zakon (takoder pod b)
- Uklanjati prekrsitelje s liste nakon uskladenja sa zakonom i placanja kazne (vidi d)



Nadalje,
administrator ovog foruma treba otvoriti negdje pri vrhu (najbolje uz
USTAV) dio ZAKONI (gdje ce se objavljivati zakoni) te dio JAVNI POPIS
PREKRSITELJA (gdje ce se objavljivati isti)

Isto tako, na sluzbenim stranicama Vlade treba otvoriti identicne sekcije.

tako cemo imati veliku pokrivenost putem NOVINA, FORUMA i STRANICA VLADE


a)
nije komplicirano kako zvuci. ako je prijavljeno ili od nekud dolazi
saznanje onda se provjeri je li tocno da se zakon krsi. Takoder, kada
se provjerava krsenje zakona po odredbi clanka 7. ZAKONA O PREKRSAJIMA
(dolje) onda se samo provjeri radi li prekrsitelj u nekoj firmi ili tko
su radnici u njegovoj firmi i slicno).
b) mislim da je razumljivo. salje se upozorenje. isto i u slucaju da netko pomaze prekrsitelju, salje mu se upozorenje.
c) dakle, nakon upozorenja ide na javnu listu. u skladu sa ZAKONOM O PREKRSITELJIMA (dolje)
d) isto kako pise, u skladu sa zakonom.

To je upravni dio. Prilicno sam siguran da na ovaj dio nema vise primjedbi jer je, mislim, uvezeno sve sto je u raspravi izneseno. No, ako ima jos primjedbi i/ili prijedloga samo dajte.
******************

Prvi predlozeni zakon:

ZAKON O PREKRSAJIMA
1.
Svi gradani eRepublike Hrvatske su duzni postovati sve njene zakone.
Oni koji se ogluse o iste smatrati ce se prekrsiteljima zakona.
2.
Prekrsiteljima zakona ce biti upuceno upozorenje od strane Vrhovnog Suda eRH da krse zakon te zamolba da korigiraju svoje dijelovanje kako
bi ga uskladili sa zakonom.
3. Prekrsitelji koji unutar 24 sata od
upucivanja upozorenja ne korigiraju svoje dijelovanje ce rjesenjem Vrhovnog Suda eRH biti stavljeni
na javnu listu prekrsitelja.
4. U slucaju prekrsitelja koji
opetovano krse isti zakon ce se zanemariti clanak 2. i 3. te ce se
odmah pristupiti stavljanju njihovih imena na javnu listu prekrsitelja.
5.
Prekrsitelja koji je stavljen na javnu listu prekrsitelja o tome
obavijestava Vrhovni Sud eRH te mu daje uputu o uklanjanju njegovog imena
s javne liste prekrsitelja.
6. Ime prekrsitelja se moze ukloniti s
javne liste prekrsitelja nakon sto uskladi svoje ponasanje sa zakonom
te uplati na racun Vrhovnog Suda eRH novcani iznos odreden u
zakonu koji je prekrsio.
I) Vrhovni Sud eRH nakon uklanjanja prekrsiteljevog imena s liste, prebacuje uplaceni novac u HNB.
7. Dok se prekrsitelj nalazi na javnoj
listi prekrsitelja biti ce mu uskracena sva pomoc i normalno
funkcioniranje u drustvu kako slijedi:
I) Prekrsitelj ne smije dobiti nikakvu drzavnu pomoc
II) Prekršitelj dobiva otpust iz oružanih snaga eRH.
III) Prekršitelj ne smije obnašati bilo koju javnu funkciju te na istim dobiva otkaz
IIIa) Ukoliko se radi o Predsjedniku Drzave, sabor odlucuje hoce li ga opozvati s duznosti
IIIb) Ukoliko se radi o saborskom zastupniku oduzima mu se pristup Uredu Kongresa
IV) Od gradana se trazi da ne rade u prekrsiteljevoj firmi
V) Od gradana se trazi da nista ne kupuju od prekrsitelja ili njegove firme
VI) Prekrsitelju se mora dati otkaz i odbiti mu se zaposlenje
VII) Prekrsitelju ne smije biti omoguceno kandidiranje za zastupnika ili predsjednika
VIII) Bilo kakva druga pomoc prekrsitelju putem donacija ili na bilo koji drugi nacin je zabranjena
8.)
Prekrsitelji koji se nadu na javnoj listi prekrsitelja zbog krsenja
odredbi clanka 7. ovog zakona se mogu ukloniti s javne liste
prekrsitelja nakon sto usklade svoje ponasanje s odredbama tog clanka i
uplate na racun Vrhovnog Suda eRH svotu od 30 kuna.
9.) Prekrsitelj ima pravo na zalbu. O zalbi odlucuju clanovi Vrhovnog Suda eRH.
I) Zalba ne odgada izvrsenje rjesenja Vrhovnog Suda eRH.
II) Ukoliko zalba bude uvazena, prekrsitelja se brise s javne liste prekrsitelja.

-ovdje svakako molim misljenja o predlozenoj svoti. imajte na umu da je to svota za uklanjanje s liste nekoga tko prekrsi clanak 7. ovog zakona. u svakom zakonu ce svota biti drugacije odredena.
-takoder, molim dodatne prijedloge na clanak 9, o odlucivanju o zalbi, uloga predsjednika suda u tom slucaju i slicno.


Sam proces bi funkcionirao ovako:
1. Sabor donosi zakon.
2. U novinama Sabora se objavljuje doneseni zakon, zakon se stavlja na forum i na stranicu vlade
3. Vrhovni Sud kontrolira postivanje zakona. Ako primijeti nekoga tko krsi zakon, ili dobije prijavu koja se pokaze tocnom, salje mu upozorenje u stilu: "Upozoravamo Vas da krsite clanak X tog i tog zakona. Zakon mozete procitati u novinama, na forumu i stranicama vlade. Molimo Vas da unutar 24h uskladite svoje ponasanje sa navedenim zakonom jer cete u suprotnom biti proglaseni prekrsiteljem u skladu sa zakonom o prekrsajima."
4. Ako covjek postupi prema zakona-gotovo. Ako ne, sljedi mu nova poruka u stilu: "Nakon prijasnjeg upozorenja niste uskladili svoje ponasanje sa clankom x tog i tog zakona u roku od 24h. Zbog toga ste, po zakonu o prekrsajima, stavljeni na javnu listu prekrsitelja. Posljedice koje to povlaci mozete naci u zakonu o prekrsajima. S javne liste cete biti uklonjeni nakon sto 'Ime prekrsitelja se moze ukloniti s
javne liste prekrsitelja nakon sto uskladi svoje ponasanje sa zakonom
te uplati na racun Vrhovnog Suda eRH novcani iznos odreden u
zakonu koji je prekrsio.' (ovdje bi naveli iznos i to)."
5. Sud u novinama objavljuje javnu listu s navedenim novim prekrsiteljem, objavljuje se na forumu i na stranici vlade.
6. Sud kontrolira prekrsiteljev profil, kontaktira njegovog poslodavca (ili radnike), kontaktira politicku stranku, kontaktira administratora foruma...sve ovisno o potrebi i poziva se na odgovarajuci stavak zakona o prekrsajima.
7. Kad i ako se ispune uvjeti za micanje s liste, to se cini.


Ako ste zabrinuti za egzistenciju, mozemo stvarno razmotriti i otvaranje Kaznionice, ili zatvora, firmi koja bi zaposljavala prekrsitelje za minimalnu placu na odredeno vrijeme, da zarade za otplatu kazne i rade nesto korisno za drzavu...


I jos jednom napominjem, ne raspravljamo o tome je li to provedivo. Odlucili smo pokusati, teza je da je provedivo, sada pokusajmo napraviti da ovo sve zvuci i funkcionira najbolje sto moze, pa ce stvarno i BITI provedivo.
The_K
The_K
Admin
Admin

Male Broj postova : 106
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.01.2009

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by Sused pet oľu 06 2009, 20:25

A možda i da ne stavljamo kazne novčane, nego da podjelimo za neke prekršaje samo rad (npr. 10 dana društveno korisnog rada), za neke i rad i globa, a za neke samo globa... 

Sused

Broj postova : 8
Age : 31
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.12.2008

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by Laponac pet oľu 06 2009, 20:46

Oprosti ali ovo je pretjerano, glasao za da jer si naveo da će zakoni biti u stilu himne itd. a ne da će sad meni neka mala kolicina ljudi govoriti što da radim jer su oni tako odredili....I da ja se već sad neću pridržavati nikakvih zakona osim oni koji su propisani u samoj igri,a ako mislite kontaktirati moju stranku da me izbace...lol, a ujedno i radim u stranačkoj firmi i zastupnik sam te iste stranke pa piši kući propalo...
Laponac
Laponac

Broj postova : 12
Age : 36
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.12.2008

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by The_Fico pet oľu 06 2009, 20:54

Većina je izabrala, pa ćemo vidjeti... kava
The_Fico
The_Fico

Male Broj postova : 81
Age : 29
eRepublik lokacija : Northwest Croatia, Sjeverna Hrvatska
Registration date : 29.01.2009

http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1286657

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by Laponac pet oľu 06 2009, 21:05

Znam  i ja sam glasao ZA, ali da sad meni netko govori što da radim u igri ne dolazi u obzir...
Laponac
Laponac

Broj postova : 12
Age : 36
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.12.2008

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by The_Fico pet oľu 06 2009, 21:29

Meni se osobno ovo bas ne dopada, ali nek se pokusa...
A tako ti je i u RL uvijek ti netko drugi govori sto raditi
The_Fico
The_Fico

Male Broj postova : 81
Age : 29
eRepublik lokacija : Northwest Croatia, Sjeverna Hrvatska
Registration date : 29.01.2009

http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1286657

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by mojsije88 sub oľu 07 2009, 06:17

slazem se sa laponcom, ovo je ipak samo igra da grupica ljudi odredjuje sta se smije a sta ne 

mojsije88

Broj postova : 33
Age : 35
eRepublik lokacija : croatia
Registration date : 15.02.2009

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by The_K sub oľu 07 2009, 08:44

@sused-mislim da je novcana kazna najbolje rjesenje jer tesko ces nekoga prisiliti da radi negdje protiv svoje volje, o tome mu ovisi skill i druge stvari. lakse je da plati...a ako nikako ne moze, onda mu mozemo omoguciti zaposlenje u kaznionici, ako razvijemo tu ideju

-sto se tice ovih drugih komentara...
rekao sam da zakonima mozemo odrediti stvari i poput himne. NARAVNO da mozemo, i naravno da budemo. evo, podnesi prijedlog za to pa cemo to raspraviti i glasati.
isto tako, mozemo i druge stvari, a mislim da je za provedbu svih zakona, npr. onog sto je copypaste naveo kao primjer da predsjednik podnosi izvjestaje, potrebno imati osnovni okvir kojim se oni osiguravaju.

-mala skupina ljudi, koja odreduje sto da radite je potpuno kriva usporedba.
prvo, mala skupina se mijenja svaki mjesec
drugo, nije da odreduje sto cete raditi, nego sto ne smijete radi dobrobiti drzave i pravila sto bi trebalo radi dobrobiti drzave.
koliko ja znam, funkcioniramo kao demokracija, sto po osnovi znaci da svi imaju pravo reci sto hoce, vecina bira i onda se manjina mora pokoriti.

Ako imate nesto konstruktivno za reci, to je dobrodoslo. Ovakvi komentari koji nisu konstruktivni, a ni argumentirani, stvarno nisu potrebni. eRepublik je simulacija pravog zivota. To ukljucuje sabor i zakone. Vecina zemalja, pa i nasa, ima ustav. Zasto ne i zakone? Neke zemlje ih vec imaju. Mislim da je duznost zastupnika pokusati na sve moguce nacine poboljsati stanje u zemlji. Tako ja igram ovu igru, koja je simulacija pravog zivota.

Stoga, ako netko jos ima neki konstruktivni komentar pa da dodatno raspravimo prijedlog recite. Ako ne, ukljuciti cu anketu pa da se moze izglasati - na glasanju mozete jednostavno reci ne, za ovo prije su pozeljni argumenti.
The_K
The_K
Admin
Admin

Male Broj postova : 106
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.01.2009

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by 12345 sub oľu 07 2009, 09:58

Dobri su ti prijedlozi, malo teze izvedivi ali se to moze srediti.
Htio sam samo nadodati neke stvari:
1.Nakon sto se donese zakon i objavi u novinama i na forumu mora proci vrijeme od 48 sati prije nego zakon sluzbeno stupi na snagu(nesto kao Vacatio Legis u RL) kako bi se svi stigli upoznati sa zakonom, ovo takodjer vrijedi i za sve buduce izmjene zakona.

2.Hrvatski Sabor - Kongresnici biraju predsjednika, a predsjednik nakon sto je izabran izabire jednog pomocnika koji ne smije biti iz iste stranke kao i predsjednik.

3.Vrhovni sud se sastoji od 7 sudaca(ne smiju biti kongresnici, dobro bi bilo i da nisu niti u jednoj stranci) ciji je glavni posao odlucivanje u slucaju zalbe i vodjenje zapisnika o prekrsiteljima.Izmedju sebe biraju vrhovnog suca koji ce nadzirati cjelokupan rad suda.

4.Uvodjenje Regionalnih sudova koji se sastoje od 3 clana(ne smiju biti kongresnici,po jedna osoba iz stranke).Prate zbivanja u regiji i donose presude.

Kada osoba napravi odredjeni prekrsaj prvo dolazi na regionalni sud na kojem se odlucuje o njegovoj krivnji.Ako 2 od 3 suca odluce da je kriv izrice se presuda.Na tu presudu okrivljenik ima pravo zalbe u roku od 24 sata.
Ako okrivljenik ulozi zalbu predmet se prebacuje na Vrhovni Sud, tamo se ponovno odlucuje o njegovoj krivnji i ako 4 od 7 sudaca utvrde da je kriv presuda postaje pravomocna i osoba mora biti sankcionirana.

Ako okrivljenik u toku 24 sata ne ulozi zalbu na presudu ona postaje pravomocna i izrice se sankcija ovisna o tezini pocinjenog djela.
Okrivljenik ima rok od 48 sati da uplati odredjenu svotu novca na racun regionalnog suda.Regionalni sudovi rade zapisnik o uplatama i jednom tjedno taj zapisnik dostavljaju Vrhovnom sudu zajedno sa prikupljenim novcem.

Ako je pravomocna presuda donesena na Vrhovnom Sudu tada okrivljenik ima rok od 24 sata da plati kaznu uvecanu za 20% osnovne kazne(troskovi obrade zalbe na vrhovnom sudu).Vrhovni sud prikupljeni novac i novac iz regionalnih sudova donira HNB-u.
12345
12345

Male Broj postova : 164
Age : 25
eRepublik lokacija : 5587
Registration date : 11.12.2008

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by The_K sub oľu 07 2009, 11:52

jako dobri prijedlozi. malo dodatnog kompliciranja, ali zato se postize bolje pravna sigurnost.
komentiram redom:
1. ovo bi trebalo staviti u ustav ili kao opce nacelo objaviti u novinama sabora, to nije zakon ali definitivno treba uvesti. Dakle, u ustav ili samo kao dodatak uz svaki zakon?

3. kako dolazimo do tih 7 sudaca?trajanje mandata?

4. ok, ono sto je prije bio predlozen vrhovni sud neka sad bude regionalni. jedino mislim da nije isplativno osnovati organizaciju Vrhovni Sud i organizacije regionalnih sudova za svaku regiju. Prijedlog: osnoju se organizacija Vrhovni Sud te se osnuje jos jedna organizacija, npr. sredisnji ured suda ili ispostava ili nesto-regionalni sudovi odlucuju na forumu (zatvorene sjednice), a preko organizacije, ispostave ili kako vec, salju poruke prekrsiteljima, primaju uplate i objavljuju liste prekrsitelja.

-ima li neku posebnu funkciju predsjednik regionalnog suda?
-te suce dobivamo na nacin prije predlozen (predsjednik predlaze) ili?

Koliko vidim predlazes i da zalba odgada izvrsenje. Iako pravno gledano nisam za to, u igri je mozda tako bolje;)

btw. preporucena svota od 30Kn za krsenje zakona o prekrsajima (tj. pomaganje prekrsiteljima), previsoka, preniska,taman?
The_K
The_K
Admin
Admin

Male Broj postova : 106
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.01.2009

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by 12345 sub oľu 07 2009, 15:08

Ja sam za to da imamo Vrhovni Sud kao najvisu pravnu instancu na cijelom teritoriju i 4 regionalna suda: 1 za centralnu, 1 za Istru i Liku, 1 za Slavoniju I NW Cro, i 1 za Dalmacije.
12 sudaca u regionalnim sudovima bi se birali tako sto bi svaka stranka predlozila jednu osobu po regiji i onda bi kongresnici isli u izglasavanje toga.Suci moraju biti svaki iz druge stranke kako bi se sprječila namjestanja u odlukama.
Njihov mandat bi trajao 2 mjeseca sa mogucnoscu da budu smijenjeni ako suci vrhovnog suda jednoglano odluce za to.
Oni bi po isteku mandata od 2 mjeseca dobili simbolicnu placu od 2 golda(ovaj se dio jos moze mijenjati).
Sudac koji je jednom smijenjem ne moze vise nikada biti izabran niti predlozen za mjesto suca, ako do toga ipak dodje stranka placa kaznu od 5 golda vrhovnom sudu.
Predsjednik regionalnog suda se bira dogovorom izmedju suddaca u toj regiji i njegov posao je da vodi statistiku o prekrsiteljima i podnosi je Vrhovnom Sudu.
Sedam sudaca vrhovnog suda koji bi morali biti aktivni i poznati igraci eRepa se biraju takodjer na mandat od 2 mjeseca.Smijeniti ih moze kongres sa 66% glasova.
od tih sedam sudaca najmanje jedan mora biti nestranacka osoba i on preuzima ulogu Predsjednika Vrhovnog Suda.
Jedna stranka medju sucima vrhovnog suda moze imati najvise 2 clana.
Glavni zadatak predsjednika Vrhovnog Suda je vodjenje zbirke prekrsitelja.
Suci vrhovnog suda takodjer po isteku mandata dobivaju 2 golda.
Bilo je receno da se nakon sto prekrsitelj plati kaznu brise sa stupa srama ili kako ce se to vec zvati, ali ce njegov dosje ostati zapisan u statistikama koje vodi predsjednik Vrhovnog Suda.
Te osobe koje su jednom prekrsile zakon ce ovisno o tezini prekrsaja biti iskljucene iz politickog zivota odnosno nece se moci kandidirati na mjesto kongresnika, ako do toga dodje stranka placa kaznu od 5 golda.

Mislim da je preporucena kazna od 30 HRK dovoljna za prvo kaznjavanje, ako dodje do ponovnog prekrsaja kazna se povecava.
Npr. ako je prekrsitelj org. druga kazna bi bila 1 gold, treca 5 golda, a svaka slijedeca za 5 golda vise od prethodne.
Kazne su malo ostrije samo zato da naucimo ljude da krsenjem zakona najvise gube oni sami.
12345
12345

Male Broj postova : 164
Age : 25
eRepublik lokacija : 5587
Registration date : 11.12.2008

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by Darko Krams sub oľu 07 2009, 19:03

Ako uzmemo kao premisu da je stvar izvediva, ideja mi se sviđa, ali imam par primjedbi.

1.) Mislim da bi ovim, nazovimo ga temeljnim, zakonom trebalo regulirati samo općenito, okvirno, "pravnu" definiciju prekršaja i prekršitelja

2.) Isto tako mislim da bi se ovaj zakon samo okvirno trebao baviti sankcijama prema prekršiteljima tj. odrediti moguće kazne i njihov raspon, te upute o "pravnom lijeku". Npr. novčana kazna u minimalnom iznosu od X kuna, maksimalni iznos do Y kuna, rad u "kaznionici" od ... do...dana i sl.
Točni iznosi novčanih kazni i točno vremensko trajanje rada u "kaznionici" bi trebalo odrediti unutar samog zakona na koji se prekršaj odnosi tj. svaki izglasani zakon bi u sebi morao imati točno definirane sankcije za prekršitelje.

Evo, trenutno mi je samo to palo na pamet. Smile
Prvo da vidimo kako će sve ovo proći.
I da završim ( napokon Laughing ), ideja mi se sviđa, ali treba paziti da se ne pretjeruje.
Darko Krams
Darko Krams

Male Broj postova : 85
Age : 59
eRepublik lokacija : centralna Hrvatska
Registration date : 14.12.2008

http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1250107

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by The_K sub oľu 07 2009, 21:16

4 regionalna suda mi zvuci ok, samo to znaci da bi svaki bio posebna org. u igri? znaci, sveukupno 6 organizacija: vrhovni, 4 regionalna i sabor?

placa za suce je jako dobra ideja, daje im poticaj da rade posao! naravno, trebalo bi se dogovoriti oko iznosa.

ovih sedam sudaca vrhovnog suda...kako bi nasli kandidate? tko ih predlaze? s obzirom da neki moraju biti nestranacki ljudi jedino bi ih mogao predlagati predsjednik, ili da se jednostavno sami kandidiraju? predsjednik treba biti nestranacka osoba, ako ih je vise takvih, onda ostali suci vrhovnog suda biraju tko ce biti predsjednik.

Sudac koji je jednom smijenjem ne moze vise nikada biti izabran niti
predlozen za mjesto suca, ako do toga ipak dodje stranka placa kaznu od
5 golda vrhovnom sudu.
-ovdje mislim da je dosta odredba da ne mogu biti birani opet, samim time bi kongres pri izborima morao ex offo paziti na to

-ovaj zakon ce u malo vecem obliku definirati dodatne pojmove i te osnove + pravni lijek. opcenita sankcija prema svima je iskljucenje iz zivota eRepublika na gore predlozene nacine dok ne plati novcanu kaznu-a ta kazna se onda odreduje u svakom zakonu za taj zakon. s tim da se prekrsitelju stavlja na izbor hoce li platiti novcanu kaznu ili ce ju odraditi u kaznionici u kojem slucaju se zamjenjuje po nekoj formuli, npr. za 10Kn=1 dan rada. (ovdje definitivno molim prijedloge za racunicu)
-naravno, dok ne plati ili ne odradi se primjenjuju one odredbe o iskljucenju iz zivota

novčana kazna u minimalnom iznosu od X kuna, maksimalni iznos do Y kuna, rad u "kaznionici" od ... do...dana i sl.
-ni ovo nije lose ubaciti, kao raspon za sve daljnje zakone, stoga molim ovdje neke prijedloge. mislim da kao minimum mozemo staviti 10Kn, maksimum 5000 Kn, a za dane rada u kaznionici minimum 3 dana, maksimum 30?

-ovih 30Kn kazne bi dakle bila kazna za one koji krse Zakon o Prekrsajima na taj nacin da pomazu prekrsiteljima. Mislim da bi trebalo staviti jednu osnovnu odredbu u stilu: "Pri prvom krsenju zakona izrice se novcana kazna navedena u zakonu. Ukoliko gradanin opet prekrsi isti zakon, suci pri izricanju presude mogu dosuditi i vecu novcanu kaznu od one navedene u zakona, ali ne vecu od zakonski odredenog maksimuma."

...dajte pogledajte i stavite komentare pa cu onda odvojiti malo vremena i uobliciti u jedan post sve sto smo do sad slozili.
The_K
The_K
Admin
Admin

Male Broj postova : 106
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.01.2009

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by Darko Krams ned oľu 08 2009, 14:14

Ok, stavi sve u jedan post da konačno donesemo odluku prihvaća li se prijedlog ili ne. Ja osobno sam ZA, pa ćemo vidjeti kako će ići.
Darko Krams
Darko Krams

Male Broj postova : 85
Age : 59
eRepublik lokacija : centralna Hrvatska
Registration date : 14.12.2008

http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1250107

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by 12345 ned oľu 08 2009, 18:20

Malo sam razmisljao oko odabira ovih 7 sudaca vrhovnog suda i dosao sam do ideje da bi predsjednici stranaka mogli zajednicki odabrati 20 strucnih, poznatih, aktivnih i stranacki neopredjeljenih ljudi, i ta lista bi se stavila na referendum.
Sedam ljudi koji dobiju najveci broj glasova postaju suci Vrhovnog Suda i izmedju sebe se dogovore oko toga tko ce preuzeti mjesto predsjednika suda, on bi izmedju preostalih sudaca izabrao 2 pomocnika.
Preostala cetvorica bi bila zaduzena za nadgledanje rada regionalnih sudova, svaki od njih bi odabrao jedan.
12345
12345

Male Broj postova : 164
Age : 25
eRepublik lokacija : 5587
Registration date : 11.12.2008

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by The_K ned oľu 08 2009, 21:49

dobra ideja Dorian odlicno
danas nisam imao nista vremena pa cu sutra sve srediti u jedan post da vidimo sto imamo za sad.
samo jedna stvar za razmisljanje->place za suce je definitivno dobar poticaj, ali trebali bi nam prijedlozi oko cifri, jer ako se uzme u obzir 3 suca po regionalnim sudovima, i 7 na glavnom=19 sudaca!
The_K
The_K
Admin
Admin

Male Broj postova : 106
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.01.2009

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by The_K pon oľu 09 2009, 12:03

Dakle, trenutni prijedlog:

PRVO - otvaranje organizacije pod nazivom Hrvatski Sabor
Zastupnici biraju predsjednika prvi dan novog saziva sabora, a predsjednik nakon sto je izabran
izabire jednog pomocnika koji ne smije biti iz iste stranke kao i
predsjednik. Naravno, i predsjednik i pomocnik se biraju izmedu trenutnih zastupnika.
Hrvatski sabor-predsjednik-obavlja:
- Izdavanje novina u kojima ce se objavljivati doneseni i novodoneseni zakoni
- Izdavanje novina preko kojih ce se sabor eRH obracati narodu i obavijestavati ga o svojem radu
- poziva gradane na referendum
Svako
obracanje sabora narodu se odvija preko ove organizacije i to na
inicijativu Predsjednika sabora ili prijedloga jednog zastupnika koji
je podrzan vecinom glasova


Drugo, otvaranje 5 organizacija pod imenima: Vrhovni Sud eRH, Regionalni sud za centralnu Hrvatsku, Regionalni sud za Istru i Liku, Regionalni sud za Slavoniju i sjeverozapadnu Hrvatsku, Regionalni sud za Dalmaciju

Svaki regionalni sud ce se sastojati od 3 suca. Svaka stranka
predlaze jednu osobu po regiji i onda bi zastupnici isli u
izglasavanje.Suci na jednom regionalnom sudu moraju biti svaki iz druge stranke. Ti kandidati ne smiju biti trenutni zastupnici niti ministri.
- Predsjednik regionalnog suda se bira
dogovorom izmedju suddaca u toj regiji i njegov posao je da vodi
statistiku o prekrsiteljima i podnosi je Vrhovnom Sudu.
-Mandat regionalnih sudaca traje 2 mjeseca, s mogucnoscu da budu smijenjeni ako suci vrhovnog suda jednoglano odluce za to.
-Sudac
koji je jednom smijenjem ne moze vise nikada biti izabran niti
predlozen za mjesto suca, a na to po sluzbenoj duznosti pazi Hrvatski sabor
-Po isteku mandata dobivaju simbolicnu placu od $$$

Duznosti regionalnih sudova:
- Izdavanje novina u kojima ce se objavljivati prekrsitelji zakona - usvojeno je nacelo vacatio legis koje se napominje na kraju svakog zakona te iznosi 48sati
- Kontrola postivanja zakona
- Slanje upozorenja prekrsiteljima da krse zakon
- Stavljanje na javnu listu koju objavljuje u novinama i na javnu listu na forumu imena onih koji prekrse zakon
- Slanje upozorenja onima koji pomazu prekrsiteljima i na taj nacin sami krse zakon
- Uklanjati osudenika s liste nakon uskladenja sa zakonom i placanja kazne
- Regionalni sudovi rade zapisnik o uplatama i jednom tjedno taj zapisnik
dostavljaju Vrhovnom sudu zajedno sa prikupljenim novcem.


Vrhovni Sud RH ce se sastojati od 7 sudaca. Kandidati za suce Vrhovnog suda ce biti predlozeni dogovorom predsjednika svih politickih stranaka. Predlazu se poznati i aktivni ljudi, koji ne smiju biti zastupnici u saboru, ministri ili zaposleni u nekoj drzavnoj organizaciji. Broj kandidata koji moraju biti predlozeni je minimalno 10, a maksimalno 20.
Prijedlog kandidata mora biti dostavljen Predsjedniku Hrvatskog Sabora prvi dan njegovog preuzimanja duznosti (znaci, drugi dan saziva sabora). On odmah stavlja kandidate na referendum u trajanju od 24 sata. 7 kandidata koji dobiju najvise glasova postaju suci vrhovnog suda uz iznimke:
-Najvise dva suca vrhovnog suda mogu biti iz iste stranke
-Osoba koja dobije najvise glasova postaje predsjednik vrhovnog suda
Nakon izbora predsjednik vrhovnog suda bira od preostalih 6 sudaca dvojicu koji ce mu biti pomocnici, dok je preostalih 4 zaduzeno za nadgledanje rada regionalnih sudova, svaki od njih bi odabrao jedan po dogovoru ili odluci predsjednika.
-predsjednik Vrhovnog Suda vodi zbirku prekrsitelja/osudenika
-mandat sudaca vrhovnog suda je 2 mjeseca
-smijeniti suda vrhovnog suda moze sabor sa 66% glasova
-suci vrhovnog suda po isteku mandata dobivaju simbolicnu placu od $$$

Duznosti Vrhovnog suda:
-vodenje podataka o svim prekrsiteljima
-rjesavanje o zalbama
-nadgledanje i upravljanje drzavnom kaznionicom

Ukoliko bilo koji sudac za vrijeme svojeg mandata postane zastupniku u saboru ili dobije posao u nekoj drzavnoj organizaciji, ministarstvu, zavodu ili slicno, njegov mandat na sudu prestaje ex lege.


Trece, administrator ovog foruma ce otvoriti negdje pri vrhu (najbolje uz USTAV) dio ZAKONI (gdje ce se objavljivati zakoni) te dio JAVNI POPIS OSUDENIKA (gdje ce se objavljivati isti)
Isto tako, na sluzbenim stranicama Vlade treba otvoriti identicne sekcije.


Cetvrto, otvaranje firme Drzavna Kaznionica - ova firma bi trebala biti otvorena pod org. Vrhovni sud.
Firma ce se baviti nekim drustveno korisnim radom. Biti ce moguce odraditi cijelu ili dio izrecene novcane kazne u njoj po formuli u Zakonu o Prekrsajima.



Peto, ZAKON O PREKRSAJIMA

ZAKON O PREKRSAJIMA
1. Svi gradani eRepublike Hrvatske su duzni postovati sve njene zakone. Oni koji se ogluse o iste smatrati ce se prekrsiteljima zakona. Prekrsitelji su osobe koje se ogluse o zakon ali jos nisu osudene. Nakon donosenja pravomocne presude smatraju se osudenicima.
2. Prekrsiteljima
zakona ce biti upuceno upozorenje, od strane regionalnog Suda regije u kojoj se nalaze, da krse
zakon te zamolba da korigiraju svoje dijelovanje kako bi ga uskladili sa zakonom.
3. Prekrsitelji koji unutar 24 sata od upucivanja upozorenja ne korigiraju svoje dijelovanje ce presudom regionalnog suda biti osudeni za krsenje zakona te obavijesteni o tome i dobiti uputu o pravnom lijeku.
4. Ukoliko unutar 24 sata prekrsitelj ne podnesu zalbu, presuda postaje pravomocna te se postupa po clanku 9. dok osudenik ne plati ili odradi kaznu odredenu zakonom.
5. U slucaju podnosenja zalbe ona odgada presudu i podnosi se Vrhovnom sudu. Vrhovni sud ponovno odlucuje o njegovoj krivnji u roku i ako 4 od 7 sudaca utvrde da je kriv presuda postaje pravomocna u kojem slucaju se postupa po clanku 9. dok osudenik ne plati ili odradi kaznu odredenu zakonom i uvecanu za 20%.
6. Evidencija svih osudenika se vodi u Vrhovnom sudu. Za te osobe koje su jednom prekrsile zakon ce, ovisno o tezini prekrsaja, u nekim zakonima biti naznacene dodatne sankcije poput iskljucenja iz politickog zivota ili slicno.
7. Kod osoba koje su ponovno osudene za krsenje istog zakona suci imaju mogucnost odrediti i vecu kaznu od one propisane u zakonu, ali samo do zakonskog maksimuma.
8. Ako osoba opetovano krsi isti zakon, zanemariti ce se clanak 2. te ce se odmah pristupiti clanku 3. ignorirajuci odredbu o 24h poslje upozorenja.
9. Osudenik se stavlja na JAVNU LISTU OSUDENIKA. Ime osudenika se moze ukloniti s javne liste nakon sto uskladi svoje ponasanje sa zakonom te uplati na racun regionalnog suda koji ga je osudio novcani iznos odreden u pravomocnoj presudi ili ne odradi kaznu.
I) Ako je osudenik uplatio kaznu regionalni sud dostavlja novce u Vrhovni Sud eRH te uklanjanja osudenikovo ime s liste.
II) Ako je osudenik odradio kaznu ili dio u kaznionici oslobada se placanja novcanog iznosa u dijelu koji je odradio.
III) Nakon sto su novci prebaceni u Vrhovni Sud on iste dostavlja u HNB.
10. Dok se osudenik nalazi na javnoj listi osudenika biti ce mu uskracena sva pomoc i normalno funkcioniranje u drustvu kako slijedi:
I) Osudenik ne smije dobiti nikakvu drzavnu pomoc
II) Osudenik dobiva otpust iz oružanih snaga eRH.
III) Osudenik ne smije obnašati bilo koju javnu funkciju te na istim dobiva otkaz
IIIa) Ukoliko se radi o Predsjedniku Drzave, sabor odlucuje hoce li ga opozvati s duznosti
IIIb) Ukoliko se radi o saborskom zastupniku oduzima mu se pristup Uredu Kongresa
IV) Od gradana se trazi da ne rade u osudenikovoj firmi
V) Od gradana se trazi da nista ne kupuju od osudenika ili njegove firme
VI) Osudeniku se mora dati otkaz i odbiti mu se zaposlenje
VII) Osudeniku ne smije biti omoguceno kandidiranje za zastupnika ili predsjednika
VIII) Bilo kakva druga pomoc osudeniku putem donacija ili na bilo koji drugi nacin je zabranjena
IX) Regionalni sudovi provode i provjeravaju provedbu clanka 10.
11. Svaki zakon mora sadrzavati odredbu o novcanoj kazni za prekrsitelje tog zakona. Minimalna kazna koja moze biti odredena je 10HRK, a maksimalna 5000 HRK. Osudeniku se stavlja na izbor hoce li platiti kaznu u potpunosti ili ce ju odraditi, u cijelosti ili dio, u Drzavnoj Kaznionici. Radom u kaznionici osudenik odraduje novcanu kaznu po principu JEDAN DAN RADA=10HRK.
12. Minimalna kazna za prekrsitelje ovog zakona iznosi 30 HRK.
13. Ovaj zakon stupa na snagu protekom 48 sati od njegovog objavljivanja.



***************************
OK, mislim da imamo sve....treba jos prijedloga oko odredenih iznosa i formula (BOLDANO unutar teksta) te oko toga cime bi se bavila drzavna kaznionica, tj. kojom djelatnosti bi osudenici odradivali svoju kaznu.
Dajte jos tih par prijedloga i komentara ako nesto ne valja pa da zavrsimo raspravu i stavimo na glasanje.
The_K
The_K
Admin
Admin

Male Broj postova : 106
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.01.2009

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by Selector pon oľu 09 2009, 15:36

Imam dvije primjedbe.

Ideja da se potrosi 20 golda za Kaznionicu koja ce vecinu vremena zjapit prazna mi se ne svidja. Spomenuo sam Sumskom da bi trebalo napraviti nove preporucene place. Mozemo urediti da se kaznjeni zaposli u ZK, radi za minimalac toliko dana dok ne otplati kaznu (dakle razlika izmedju preporucene i minimalca). Posto neke firme placaju vise od cijena koje smatram da bi odgovarale preporucenima onda ce im se vise isplatiti da uplate odjednom da se maknu sa popisa gubavih

Drugo sto mi se ne svidja je poveci broj sudaca. Recimo neka Vrhovni ima 3 suca a i manji broj regionalnih ne bi bio los. Neka su tri regionalna suda sa po tri suca u svakom. Sto ih je manje to ih pojedinacno mozemo bolje platiti. Cinjenica je da u pocetku nece nista raditi ti suci tako da sto manje ih ima to manja steta drzavi.

Jos jedna stvar je da mnogi nemaju pristup ovoj raspravi pa ne bi bilo lose da se prebaci u neki drugi podforum da i ostatak gradjana moze doprinjeti razvoju ideje
Selector
Selector
Admin
Admin

Broj postova : 318
Age : 40
eRepublik lokacija : Croatia
Registration date : 04.01.2009

http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1268934

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by 12345 pon oľu 09 2009, 15:58

Okrivljenici bi mogli raditi u vojnim firmama, proizvoditi weapone i tickete.
Realno gledajuci mozemo staviti 3 regionalna suda: 1 za centralnu, 1 za Dalmacije i Istru i 1 za NW Cro, Slavoniju i Liku.
Vrhovni sud mozemo smanjiti na minimalno 5 sudaca jer je to ipak jedan visi organ i postenije je ako odluke donosi malo veci broj ljudi.
Jdean od njih je predsjednik Vrhovnog suda, jedan je njegov pomocnik, a ostali sluze za nadzor regionalnih sudova.
12345
12345

Male Broj postova : 164
Age : 25
eRepublik lokacija : 5587
Registration date : 11.12.2008

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by The_K pon oľu 09 2009, 17:49

Osudenici koji izaberu odraditi dio ili cijelu novcanu kaznu bi trebali raditi u nekoj drzavnoj firmi s kojom Vrhovni Sud ima dogovor-predlazem da tako stavimo u zakon. A onda ce Vrhovni sud ostvariti dogovor sa ZK i/ili s ovim vojnim firmama.
-Onda primjer: imamo osudenika, osuden na 50HRK. Kaze da nece platiti nego odraditi, pa mu se odreduje rad u nekoj firmi po onoj racunici u zakonu (10HRK=1 radni dan) sto znaci da ga se salje na rad u neku firmu i tamo radi za minimalnu placu (1HRK). On radi recimo 4 dana (time je odradio 40HRK kazne) i onda kaze da ce platiti preostalih 10HRK kazne.
Mislim da tako moze sasvim dobro funkcionirati, u koju firmu ga se salje na rad ovisi u tom trenutku o njegovom skillu i dogovoru Vrhovnog suda s firmom. Glavno je da on zaraduje tih dana samo 1HRK, a zapravo mu se smanjuje novcana kazna ovisno o broju dana kojih radi. (mozda treba podesit tu formulu 10HRK=1dan?)

sto se tice velikog broja suca to sam vec spomenuo prije...moj prijedlog je da svaki regionalni sud (mozemo smanjiti na 3) ima samo 2 suca-jedan je sudac, a drugi pomocnik. Jer nije veliki problem utvrditi je li zakon prekrsen ili nije, to moze i sudac sam. pomocnik je ovdje ako suca nema ili ne stigne, pa ima sve ovlasti iste kao i sudac.
-pravda je sigurna tako sto na vrhovnom sudu ima malo vise sudaca (ajde 5) i kad se netko zali na presudu prvostupanjskog suda vrhovni sud ce ponovno sve provjeriti i odluciti o tome vecinom glasova

-eto, recite misljenja da se usuglasimo:)

@selector-ovo je ipak rasprava u saboru i javnost moze pratiti sto se desava, ali samo zastupnici mogu donositi prijedloge i odlucivati, inace bi imali pravi kaos:) ne brini, dobio sam par PM-ova, dosta ljudi prati sto se dogada i zainteresirani su za to
The_K
The_K
Admin
Admin

Male Broj postova : 106
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.01.2009

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by Darko Krams pon oľu 09 2009, 19:19

Sviđa mi se ideja da se ipak smanji broj sudaca. I apsolutno podržavam prijedlog da prekršitelji rade u vojnim tvrtkama ( weapon i ticket ). Stvarno se ne isplati otvarati "kaznionicu" koja će uglavnom zjapiti prazna. Uostalom, uvijek se stigne otvoriti "kaznionica" ako se pokaže da smo "kriminalci" i to u velikom broju. Very Happy
Uz vojne tvrtke, koje bi po mom mišljenju trebale biti prioritet, prekršitelji mogu biti raspoređeni i u druge državne tvrtke.
Darko Krams
Darko Krams

Male Broj postova : 85
Age : 59
eRepublik lokacija : centralna Hrvatska
Registration date : 14.12.2008

http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1250107

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by The_K uto oľu 10 2009, 11:01

ajde ljudi, jos koji komentar na ovakav broj sudaca, na formulu i na iznose oznacene boldom u onom postu pa ako se svi slozimo cu ubacit izmjene pa glasanje
The_K
The_K
Admin
Admin

Male Broj postova : 106
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.01.2009

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by 12345 uto oľu 10 2009, 11:19

Sve je ok, slazem se i sa onim da se smanji broj sudaca u regionalnima.
Samo to sve promijeni i stavi finalnu verziju, da imamo sve na mjestu i u jednom postu i onda stavi na glasanje.
12345
12345

Male Broj postova : 164
Age : 25
eRepublik lokacija : 5587
Registration date : 11.12.2008

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by CopyPaste071 uto oľu 10 2009, 11:56

Evo još par komentara:

-slažem se da je kaznionica nepotrebna. Ali zašto osuđenike slati samo u državne firme? Trebalo bi dopustiti i privatnim firmama da naprave ugovor s državom, tipa: vi meni šaljete radnu snagu koja će kod mene raditi na minimalcu, a ja vama platim toliko i toliko kuna. Nekad će vojne firme biti pune, nekad će doći netko sa land skillom... Zašto ne ostaviti i ovu mogućnost?

-još uvijek mi nije jasno kako će se 'hvatati' osumnjičeni? Na osnovu građanske prijave sudu? I kako će se dokazati krivanja osumnjičenika? Hoćemo li propisati neku sudsku praksu za ovo?

-nadam se da smo svi ovdje svjesni da su sudovi trenutno neustavni. Prije nego mognemo legalno osnovati sudove, morat ćemo mijenjati USTAV koji eksplicitno navodi:

Članak 7.


Vlast u Hrvatskoj podijeljena je na izvršnu i zakonodavnu.

Sudska vlast se nigdje ne spominje. Ukoliko se odlučimo na ustavne promjene, treba obratiti pažnju na ovo:

Članak 25.

Pravo da predloži promjenu Ustava e-Republike Hrvatske ima barem jedna petina saborskih zastupnika i Predsjednik.

i ovo:

Članak 28.


Kršenje
Ustava mora se prijaviti administratoru eRepublik-a nakon što sam
Hrvatski Sabor donese odluku je li neki Vladin propis ili postupak
neustavan.

Članak 29.


Kaznu
određuju Hrvatski Sabor skupa s adminima u odnosu na štetu počinjenu
kršenjem Ustava. Kazne za navedene prekršaje, ali i za kršenje ostalih
pravila Ustava mogu se odrediti
sljedeće kazne:
- trajni ili privremeni ban iz eRepublik-a
- smjena kršitelja s njegove trenutne pozicije
- plaćanje određene novčane kazne

-broj sudaca je prepreprevelik. I inače imamo ogromne probleme pri pronalasku kvalitetnih ljudi koji bi radili u državnoj službi. Moj prijedlog je: svaki regionalni sud se sastoji od 1 suca. Vrhovni suda se sastoji od predsjednika vrhovnog suda + 4 suca regioanlnih sudova. Tako bi u čitavoj državi imali sve skupa 5 sudaca, što je mislim sasvim dovoljno. Kad su plaće u pitanju, evo prijedloga: predsjednik vrhovnog suda 75 HRK, suci regionalnih sudova 50 hrk na tjedan. Ideja je da ljudi budu dobro plaćeni da bi ih se teže podmitilo, a dobre plaće će biti aktraktivan mamac ljudima da se prijave za sudsku službu.
CopyPaste071
CopyPaste071

Male Broj postova : 143
Age : 40
eRepublik lokacija : Croatia, Northwest Croatia
Registration date : 11.12.2008

http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1247731

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by aquasonic uto oľu 10 2009, 12:53

Po meni to su gluposti, gold se može i pametnije potrošiti. Već postoje eRepublik pravila i postoje admini koji su dužni provjeravati njihovo poštivanje! Sve mi ovo liči na RL u kojem vladajuća stranka pokušava na sve načine popuniti rupe u proračunu....ima vas premalo koji bi to proveli a i ne vjerujem da bi se večina vaših sugrađana i birača složila s tim, a i vjerojatno bi se neki broj njih odselio tamo gdje je pritisak vlasti lakši. Prema tome ostavite se besmislica i pokušajte nešto drugo.
aquasonic
aquasonic

Broj postova : 36
Age : 38
eRepublik lokacija : North Dalmatia
Registration date : 28.01.2009

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by The_K uto oľu 10 2009, 13:06

svaki regionalni sud se sastoji od 1 suca. Vrhovni suda se sastoji od
predsjednika vrhovnog suda + 4 suca regioanlnih sudova. Tako bi u
čitavoj državi imali sve skupa 5 sudaca, što je mislim sasvim dovoljno.
- samo po sebi nije los prijedlog, ako je neki sud prezatrpan, moze prebaciti dio poslova i na drugi. osobno sam za.

sto se tice naseg USTAVA, istina je da bi se, ako ovo bude prihvaceno, islo na mijenjanje ustava kako bi uskladili zakone i ustav jer ipak je logicno da zakonodavna vlast (sabor) moze donositi zakone, a da netko (sudovi) mora kaznjavati prijestupnike.

i sto se mene tice nemam nista protiv da vrhovni sud dogovori s privatnim firmama koje su zainteresirane pa da se osudenici mogu i tamo upucivati na rad.
The_K
The_K
Admin
Admin

Male Broj postova : 106
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.01.2009

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by The_K sri oľu 11 2009, 11:24

Dakle, trenutni prijedlog:

PRVO - otvaranje organizacije pod nazivom Hrvatski Sabor cije otvaranje te izdavanje novina financira eHrvatska Drzava preko HNB-a
Zastupnici biraju predsjednika prvi dan novog saziva sabora, a predsjednik nakon sto je izabran izabire jednog pomocnika koji ne smije biti iz iste stranke kao i predsjednik. Naravno, i predsjednik i pomocnik se biraju izmedu trenutnih zastupnika.
Hrvatski sabor-predsjednik-obavlja:
- Izdavanje novina u kojima ce se objavljivati doneseni i novodoneseni zakoni
- Izdavanje novina preko kojih ce se sabor eRH obracati narodu i obavijestavati ga o svojem radu
- poziva gradane na referendum
Svako obracanje sabora narodu se odvija preko ove organizacije i to na inicijativu Predsjednika sabora ili prijedloga jednog zastupnika koji je podrzan vecinom glasova


Drugo,
otvaranje 5 organizacija pod imenima: Vrhovni Sud eRH, Regionalni sud za centralnu Hrvatsku, Regionalni sud za Istru i Liku, Regionalni sud za Slavoniju i sjeverozapadnu Hrvatsku, Regionalni sud za Dalmaciju
Osnivanje sudskih organizacija te novina Vrhovnog Suda financira eHrvatska Drzava preko HNB-a

Svaki regionalni sud ce se sastojati od 1 suca. Svaka stranka predlaze jednu osobu po regiji i onda bi zastupnici isli u
izglasavanje. Ti kandidati ne smiju obnasati nikakvu drzavnu sluzbu (ministri, predsjednik drzave, zaposlenik u zavodu...) niti biti clanovi gardijskih brigada. Po izboru sudac mora napustiti stranku te prekinuti stranacku aktivnost za vrijeme trajanja mandata.
- Sudac vodi statistiku o prekrsiteljima i podnosi je Vrhovnom Sudu.
-Mandat regionalnih sudaca traje 2 mjeseca, s mogucnoscu da budu smijenjeni ako suci vrhovnog suda (izuzevsi glas suca o cijoj smijeni se glasa) jednoglano odluce za to.
-Sudac koji je jednom smijenjem ne moze narednih 6 mjeseci biti izabran niti predlozen za mjesto suca, a na to po sluzbenoj duznosti pazi Hrvatski sabor
-placa suca iznosi 50HRK tjedno koju isplacuje eHrvatska Drzava preko HNB-a

Duznosti regionalnih sudova:
- Kontrola postivanja zakona - Slanje upozorenja prekrsiteljima da krse zakon
- slanje podataka Vrhovnom sudu radi stavljanja/uklanjanj osudenika s javne liste osudenika
- Slanje upozorenja onima koji pomazu prekrsiteljima i na taj nacin sami krse zakon
- Regionalni sudovi rade zapisnik o uplatama i jednom tjedno taj zapisnik dostavljaju Vrhovnom sudu zajedno sa prikupljenim novcem.


Vrhovni Sud RH ce se sastojati od 1 suca + svih cetiri suca regionalnih sudova. Kandidati za suca Vrhovnog suda ce
biti predlozeni dogovorom predsjednika svih politickih stranaka. Predlazu se poznati i aktivni ljudi, koji ne smiju biti zastupnici u saboru, ministri ili zaposleni u nekoj drzavnoj organizaciji te su stranacki neopredjeljeni. Broj
kandidata koji moraju biti predlozeni nije ogranicen, ali ukoliko je predlozen jedan jedini kandidat on mora biti izabran s vise od pola glasova svih zastupnika. Prijedlog kandidata mora biti dostavljen Predsjedniku Hrvatskog Sabora prvi dan njegovog preuzimanja duznosti (znaci, drugi dan saziva sabora). On odmah stavlja kandidate na referendum u trajanju od 24 sata. Kandidat koji dobije najvise glasova postaje sudac vrhovnog suda. Sljedece duznosti/povlastice odnose se samo na tog jednog suca:
-predsjednik Vrhovnog Suda vodi zbirku prekrsitelja/osudenika
-mandat suca vrhovnog suda je 2 mjeseca
-smijeniti suca vrhovnog suda moze sabor sa 66% glasova
-sudac vrhovnog suda tjedno dobiva placu od 75HRK koju isplacuje eHrvatska Drzava preko HNB-a

Duznosti Vrhovnog suda:
-Stavljanje na javnu listu koju objavljuje u novinama i na javnu listu na forumu te na stranicama Vlade imena osudenika
-vodenje podataka o svim prekrsiteljima/osudenicima
-rjesavanje o zalbama
-dogovaranje s drzavnim ili privatnim firmama o mogucnosti zaposljavanja osudenika u njima (u tom slucaju se ta firma oslovljava kao 'Kaznionica' u Zakonu o Prekrsajima). Ako radi u drzavnoj firmi smatra se da radi drustveno koristan rad i zbog toga mu se novcana kazna smanjuje za svotu odredenu od suda po danu rada, a u firmi radi za minimalac. Ako radi u privatnoj firmi, u firmi radi za minimalac te mu se novcana kazna smanjuje za odredenu svotu po danu rada, a firma isplacuje Vrhovnom Sudu tu svotu za svaki dan rada osudenika.

Ukoliko bilo koji sudac za vrijeme svojeg mandata postane zastupniku u saboru ili dobije posao u nekoj drzavnoj organizaciji, ministarstvu, zavodu ili slicno, njegov mandat na sudu prestaje ex lege.


Trece, administrator ovog foruma ce otvoriti negdje pri vrhu (najbolje uz USTAV) dio ZAKONI (gdje ce se objavljivati zakoni) te dio JAVNI POPIS OSUDENIKA (gdje ce se objavljivati isti)
Isto tako, na sluzbenim stranicama Vlade treba otvoriti identicne sekcije.


Cetvrto, ZAKON O PREKRSAJIMA

ZAKON O PREKRSAJIMA
1.Svi gradani eRepublike Hrvatske su duzni postovati sve njene zakone. Oni koji se ogluse o iste smatrati ce se prekrsiteljima zakona. Prekrsitelji su osobe koje se ogluse o zakon ali jos nisu osudene. Nakon donosenja pravomocne presude smatraju se osudenicima.
2. Prekrsiteljima zakona ce biti upuceno upozorenje, od strane regionalnog Suda regije u kojoj se nalaze, da krse
zakon te zamolba da korigiraju svoje dijelovanje kako bi ga uskladili sa zakonom.
3. Prekrsitelji koji unutar 48 sati od upucivanja upozorenja ne korigiraju svoje dijelovanje ce presudom regionalnog suda biti osudeni za krsenje zakona te obavijesteni o tome i dobiti uputu o pravnom lijeku.
4. Ukoliko unutar 48 sati prekrsitelj ne podnesu zalbu, presuda postaje pravomocna te se postupa po clanku 9. dok osudenik ne plati ili odradi kaznu odredenu zakonom.
5. U slucaju podnosenja zalbe ona odgada presudu i podnosi se Vrhovnom sudu. Vrhovni sud ponovno odlucuje o
njegovoj krivnji u roku i ako 3 od 5 sudaca utvrde da je kriv presuda postaje pravomocna u kojem slucaju se postupa po clanku 9. dok osudenik ne plati ili odradi kaznu odredenu zakonom i uvecanu za 20%.
6. Evidencija svih osudenika se vodi u Vrhovnom sudu. Za te osobe koje su jednom prekrsile zakon ce, ovisno o tezini prekrsaja, u nekim zakonima biti naznacene dodatne sankcije poput iskljucenja iz politickog zivota ili slicno.
7. Kod osoba koje su ponovno osudene za krsenje istog zakona suci imaju mogucnost odrediti i vecu kaznu od one propisane u prekrsenom zakonu, ali samo do opceg zakonskog maksimuma.
8. Ako osoba opetovano krsi isti zakon, zanemariti ce se clanak 2. te ce se odmah pristupiti clanku 3. ignorirajuci odredbu o 48h poslje upozorenja.
9. Osudenik se stavlja na JAVNU LISTU OSUDENIKA. Ime osudenika se moze ukloniti s javne liste nakon sto uskladi svoje ponasanje sa zakonom te uplati na racun regionalnog suda koji ga je osudio novcani iznos odreden u
pravomocnoj presudi ili ne odradi kaznu.
I) Ako je osudenik uplatio kaznu regionalni sud dostavlja novce u Vrhovni Sud eRH te uklanjanja osudenikovo ime s liste.
II) Ako je osudenik odradio kaznu ili njen dio u kaznionici oslobada se placanja novcanog iznosa u dijelu koji je odradio.
III) Nakon sto su novci prebaceni u Vrhovni Sud on iste dostavlja u HNB.
10. Dok se osudenik nalazi na javnoj listi osudenika biti ce mu uskracena sva pomoc i normalno funkcioniranje u drustvu kako slijedi:
I) Osudenik ne smije dobiti nikakvu drzavnu pomoc
II) Osudenik dobiva otpust iz oružanih snaga eRH.
III) Osudenik ne smije obnašati bilo koju javnu funkciju te na istim dobiva otkaz
IIIa) Ukoliko se radi o Predsjedniku Drzave, predsjednik sabora dužan je automatski pokrenuti proces opoziva
IIIb) Ukoliko se radi o saborskom zastupniku oduzima mu se pristup Uredu Kongresa
IV) Od gradana se trazi da ne rade u osudenikovoj firmi
V) Od gradana se trazi da nista ne kupuju od osudenika ili njegove firme
VI) Osudeniku se mora dati otkaz i odbiti mu se zaposlenje
VII) Osudeniku ne smije biti omoguceno kandidiranje za zastupnika ili predsjednika
VIII) Bilo kakva druga pomoc osudeniku putem donacija ili na bilo koji drugi nacin je zabranjena
IX) Regionalni sudovi provode i provjeravaju provedbu clanka 10.
11. Svaki zakon mora sadrzavati odredbu o novcanoj kazni za prekrsitelje tog zakona. Minimalna kazna koja moze biti odredena je 10HRK, a maksimalna 5000 HRK. Osudeniku se stavlja na izbor hoce li platiti kaznu u potpunosti ili ce
ju odraditi, u cijelosti ili dio, u Kaznionici. Radom u kaznionici osudenik odraduje novcanu kaznu tako da mu se ona smanjuje za svaki dan rada u Kaznionici za neku svotu koju odredi sud.
12. Minimalna kazna za prekrsitelje ovog zakona iznosi 30 HRK.
13. Ovaj zakon stupa na snagu protekom 48 sati od njegovog objavljivanja.


**************
ukljucio sam i ove zadnje rasprave...pogledajte i ako vise nema komentara onda cu navecer ukljuciti anketu


Zadnja promjena: The_K; sri oľu 11 2009, 16:53; ukupno mijenjano 1 put.
The_K
The_K
Admin
Admin

Male Broj postova : 106
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.01.2009

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by CopyPaste071 sri oľu 11 2009, 14:18

-zaboravio si napomenu da ni predsjednik države ne smije biti sudac. sudac ne samo da ne smije biti ministar, ne smije biti postavljen ni na bilo koje drugo mjesto u državnoj upravi (zavodi, uredi i sl.), niti smije biti pripradnik oružanih snaga.

-zašto stranke predlažu suce? neka suce predlaže predsjednik države (to je praksa i u rl).

-ne znam koliko je provedivo da iz svake stranke dolazi max jedan sudac - ne mora značiti da će svaka stranka imati svog kandidata, niti da ćemo u svakom trenutku imati dovoljan broj aktivnih stranaka. Ovo bih ograničenje poptuno ukinuo, ali bih dodao uvjet da po izboru na mjesto suca, izabrana osoba ne smije biti stranački/politički aktivna (mora napustiti stranku i ne smije biti kandidat na bilo koju poziciju za trajanja sudačkog mandata).

-ne bih stavio da više NIKAD ne može biti izabran (ne volim te konačne odluke). Stavi da ne smije biti sudac najmanje 6 mjeseci. Ako ga nakon toga ponovno izaberu - to je problem budućeg saziva kongresa.

-zašto je dužnost regionalnih sudova objavljivati popis prekršitelja? Znači li to da ćemo imati 4 + 1 listu prekršitelja? Ovo mi izgleda nepraktično, mislim da bi bilo bolje da regionalni sudovi izvještavaju vrhovni sud o presudama, i da on vrhovni sud izdaje jednu zajednički listu svih prekršitelja.

-ponovno stranke predlažu vrhovnog suca. Isto kao i prethodni komentar kad je izbor sudaca u pitanju: stranke ne trebaju imati nikakve veze s izborom suca, dovoljan utjecaj imat će kroz svoje zastupnike u kongresu. Ne bih ograničio broj kandidata na ovu dužnost, ali bih uvjetovao da ukoliko je ponuđen samo jedan kandidat, mora dobiti više od pola glasova u kongresu (to bi trebalo riješiti problem - gdje ćeš naći bar 5 kvalitetnih i odgovornih nestranačkih ljudi?!).

-nije navedeno tko isplaćuje plaće sucima. Treba obvezati predsjednika države i hnb. Isto tako, obvezati HNB da financira osnivanje organizacija i pripadajućih glasila (novina).

-ne uvjetovati promjenu nazive tvrtke u kojoj osuđenik radi. Ne navoditi koliko je minimalac (podložno promjenama, ne želimo mijenjati zakon svaki put kad se primjeni minimalna plaća), niti navoditi za koliko mu se dnevno umanjuje kazna radom u tvrtki u koju ga se pošalje - neka to određuju suci. I zašto odrediti koliko tvrtka isplaćuju sudu zato što osuđenik radi tamo? Taj iznos treba biti predmet dogovora suda i konkretne tvrtke, ne smije ga se određivati zakonom. Nitko nije lud uzeti okrivljenika skilla 2 da radi kod njega, platiti ga 1 HRK, ovaj će mu proizvesti robe za 6-7 HRK, i još platiti 10 HRK sudu (karikiram). Ne isplati se...

-produljiti vrijeme koliko sud čeka na reakciju osumnječenika sa 24 na 48 h - ne igraju svi svaki dan. Isto vrijedi i za žalbu.

-'odrediti i vecu kaznu od one propisane u zakonu, ali samo do zakonskog maksimuma' - promijeniti u 'odrediti i vecu kaznu, ali samo do zakonskog maksimuma', jer je navodd kontradiktoran (kaznu veću od zakonski propisane, ali ne više od maksimuma propisanog zakonom?!).

-s liste osuđenika se uklanja tek nakon što uplati novčani kaznu, ili odradi svoje.

-ukoliko se radi o predsjedniku države, predsjednik sabora dužan je automatski pokrenuti proces opoziva (impeachment).

-treba navesti da je minimalna plaća za koju će osuđenik raditi u nekoj tvrtki koja ima ugovor sa sudom (državna ili privatna) najmanje cijena hrane čiji q odgovara q tvrtke u kojoj osuđenik radi (kao što sam prije rekao, ne smije se dogoditi da netko umre od gladi dok je na odsluženju kazne - sad se za 1 hrk ne može kupiti ni q1 hrana). Osobno ne mogu podržati bilo što što može ličiti na osudu na smrt.

-i na kraju, ovo nije jedan zakon, već tri zakona (zakon o predsjedniku sabora, zakon o sudstvu, zakon o prekršajima). Treba ih razdvojiti i lijepo napisati, da izgledaju kao zakoni, sa člancima i tako to happy happy Tek onda može ići na glasanje, tj. različita glasanja... Opet napominjem, prije nego se počne provoditi neophodne su ustavne promjene.
CopyPaste071
CopyPaste071

Male Broj postova : 143
Age : 40
eRepublik lokacija : Croatia, Northwest Croatia
Registration date : 11.12.2008

http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1247731

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by The_K sri oľu 11 2009, 16:53

dakle, ubacio sam vecinu promjena gore u tekst...sad jos mala rasprava o ovome dolje pa cu onda razdvojiti, uljepsati, i staviti tri zakona na glasanje happy happy happy happy

odredene stvari nisam uvrstio i jos malo rasprave:
zašto stranke predlažu suce? neka suce predlaže predsjednik države (to je praksa i u rl)
ponovno stranke predlažu vrhovnog suca
-iskreno, ako ce netko citati cijelu raspravu vidjeti ce da sam i ja za to da Predsjednik drzave predlaze suce, ali neki zastupnici su predlozili da ne ide preko predsjednika. za koji nacin cemo se odluciti?

ne uvjetovati promjenu nazive tvrtke u kojoj osuđenik radi
-ne uvjetuje se, pise samo da se ta firma u zakonu oslovljava s KAZNIONICA, neovisno o tome kako se zove.

treba navesti da je minimalna plaća za koju će osuđenik raditi u nekoj
tvrtki koja ima ugovor sa sudom (državna ili privatna) najmanje cijena
hrane čiji q odgovara q tvrtke u kojoj osuđenik radi
-i ovo...slazem se da covjek ne bi trebao umrijeti, ali sto ako se ne moze poslati na rad nigdje nego, npr. u ZK? tamo su place 1HRK. Kaj bi sad osudenik imao vecu placu od svih drugih u toj firmi? Ili ako i moze negdje drugdje ali njegov skill jednostavno nije dovoljno dobar za placu kojom bi mogao kupiti kruh? opet bi dobivao vecu placu nego sto bi stvarno mogao sam...
Mislim da je dovoljno ostaviti da mu placa bude minimalac. Ipak je covjek prekrsio zakon, bio upozoren, nastavio krsiti zakon i sad kad je osuden ce ili trositi novce koje ima da plati kaznu ili ce raditi u kaznionici za minimalac i sa svojim novcima kupovati kruh...
The_K
The_K
Admin
Admin

Male Broj postova : 106
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.01.2009

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by HrvojeZ sri oľu 11 2009, 18:29

Mislim da je dovoljno ostaviti da mu placa bude minimalac. Ipak je
covjek prekrsio zakon, bio upozoren, nastavio krsiti zakon i sad kad je
osuden ce ili trositi novce koje ima da plati kaznu ili ce raditi u
kaznionici za minimalac i sa svojim novcima kupovati kruh...

Pa onda će bolje radit u nekoj firmi za svoj skill s dobrom plaćom, pa od nje otplačivat državi dug. Ili ako ima, naravno odmah ga podmiriti. Mislim da je najbitnije da podmiri financijski dug, neovisno gdje radi.
HrvojeZ
HrvojeZ
Moderator

Male Broj postova : 347
Age : 32
eRepublik lokacija : Slavonija
Registration date : 11.12.2008

http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1248603

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by CopyPaste071 sri oľu 11 2009, 18:50

Kad govorimo o minimalcu - dobri su vam argumenti, slažem se. Samo bih volio kad bi sud bio dužan provjeriti wellness osuđenog i ukoliko procijeni da je prenizak, sud bi trebao naložiti Zavodu za zdravtsvo ili sličnoj instituciji da malo nagifta okrivljenog, da ne umre od gladi.

Ono što me dalje zanima su neke temeljne odredbe. Je li svatko od nas nevin dok mu se ne dokaže suprotno?

Tko hvata lopove? Da li se pred sud izlaze nakon (anonimne?) dojave građana sudu, ili postoji posebna organizacija koja prati što se dešava (policija?). Tko dokazuje krivicu (postoje li tužitelji?)? Je li sudac ujedno i tužitelj? Ako je posljednje točno, onda je svaki osumnjičeni automatski kriv?! Kako se osumnjičeni brani (postoje li odvjetnici?)? Koje uvjete slučaj treba zadovoljiti da bi počeo proces pred sudom? Postoji li uopće sudski proces? Koji se dokazi smatraju dovoljnim za dokazivanje krivice ili nevinosti? Što su materijalni dokazi? Priznaju li se svjedoci i njihove izjave? Koje su osnove za podnošenje žalbe na presudu višoj instanci suda? Postoje li kazne za besmislene žalbe? Je li sudac regionalnog suda izuzet u procesu žalbe na presudu koju je sam donio? - u ovoj situaciji bi se Vrhovni sud sastojao od 4 suca (paran broj), dakle moguć je neriješen ishod u glasovanju, što se onda dešava? Treba li nam još jedan poseban sudac Vrhovnog suda, ili će glas predsjednika Vrhovnog suda odlučivati?

Sve ovo su, mislim, važna pitanja na koja se mora odgovoriti jasno i nedvosmisleno, prije nego se krene u provedbu bilo kakvog zakona. To je sve što mi je (zasad) palo na pamet...
CopyPaste071
CopyPaste071

Male Broj postova : 143
Age : 40
eRepublik lokacija : Croatia, Northwest Croatia
Registration date : 11.12.2008

http://www.erepublik.com/en/citizen/profile/1247731

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by The_K sri oľu 11 2009, 19:28

nek bude minimalac, a ako ce umirat onda kad odradi ili otplati kaznu nek se javi u crveni kriz.

e sad, s obzirom da radimo iskljucivo na Javnom pravu, mnoge odredbe koje su raznim igracima poznate iz zivota se ovdje ne primjenjuju.
takoder, nema smisla dodatno komplicirati pravosude dok se radi o iskljucivo javnom pravu.
-suci ce provjeravati postivanje zakona-to u RL radi policija ali ovdje nema smisla zbog toga sto nece biti puno posla za suce opcenito, pa mogu oni kontrolirati. ako dode do dojave gradana isto provjere o cemu je rijec...
-tuzitelj je drzava, ovdje ju predstavlja sudac.
-s obzirom da je ovo igra, a ne RL, mnoge stvari se vrlo lako provjere i vidljive su svima pa stoga ni nema potrebe za kompliciranim procesom sudenja

Primjer procesa, a isto tako cemo za primjer uzeti da je donesen zakon o tome da Predsjednik drzave mora svakih tjedan dana podnositi izvjestaj saboru.
Dakle:
1. prode tjedan dana i nema izvjestaja. zastupnici ga traze, on ne odgovara ili nes i sad ili sud to primjeti ili netko javlja sudu...
2. s obzirom da je svima vidljivo da izvjestaj nije podnesen jasno je da se krsi zakon
3. sud upozorava predsjednika
4. ako on i dalje ne da izvjestaj
5. ide presuda da je kriv za krsenje zakona (kazna i to...)
6. on moze uloziti zalbu
AKO JE zalba uvazena sve super
AKO JE zalba odbijena, nastavlja se s kaznjavanjem
-a za razlog zalbe moze iznjeti sto god hoce, npr. da nije stigao ili da ima problema ili da ga boli noga:) Ako ima i svjedoke koji ce potvrditi njegovu pricu neka, Vrhovni sud odlucuje u potpunosti slobodno i neovisno, samo je vazno da je po zakonu-sto znaci da njegovo ponasanje sad mora biti uskladeno sa zakonom-i po moralu drustva-da nije profitirao tim dijelom ili slicno-Vrhovni sud ce vijecati i odluciti da li bi trebalo uvaziti zalbu.

-sto se tice odluke vrhovog suda oko zalbe, mislim da se ne uzima u obzir sudac koji je donio presudu i glas predsjednika vrhovnog suda odlucuje
-kazna za zalbu koja nije uvazena je 20% veca kazna (pise)

dakle, uzeti u obzir da se radi o javnom pravu i o igri gdje je svima sve vidljivo tako da je mnogo toga iz RL nepotrebno.....

EDIT: a ako se pojave zakoni krsenje kojih nije toliko evidentno, opet dolaze na isti nacin pred sud->ili sud primjeti ili netko dojavljuje. a onda ce biti potrebno izloziti dokaze i saslusati svjedoke ili sto god se sjete obje stranke: sud kao tuzitelj (jer predstavlja drzavu pa se objedinjuje u njemu osoba javnog tuzitelja) i optuzenik kao branitelj. sudski proces se ne moze urediti zakonom osim normi da mora biti zakonit i ne smije biti suprotan moralu drustva
The_K
The_K
Admin
Admin

Male Broj postova : 106
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.01.2009

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by The_K sri oľu 11 2009, 20:09

potaknut kolegama zastupnicima, razdvojiti cu ovaj prijedlog na tri osnovna prijedloga, dakle tri nova topica, i staviti uobliceno sve sto je do sada postignuto raspravom.
ako ce biti jos komentara na pojedinacne prijedloge moci ce se staviti dok ne budu provedene ustavne promjene nakon cega ce krenuti izglasavanje zakona
The_K
The_K
Admin
Admin

Male Broj postova : 106
Age : 40
eRepublik lokacija : Hrvatska
Registration date : 09.01.2009

[Vrh] Go down

Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih Empty Re: Prijedlog: osnovni zakoni za provedbu daljnjih

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.